Kard. Marx: Zawiedliśmy i byliśmy zaślepieni

Nie chcieliśmy widzieć, nie chcieliśmy przyjąć do wiadomości, co się dzieje, umniejszaliśmy, nie chcieliśmy słuchać. Musimy z tym skończyć!” - mówił podczas niedzielnej homilii arcybiskup Monachium i Fryzyngii.

„Nadeszła godzina prawdy dla Kościoła katolickiego. Możemy być wdzięczni ofiarom, że mówią o tym, co często po dziesięcioleciach wciąż jest dla nich bolesne” – powiedział podczas niedzielnej homilii kard. Reinhard Marx. Arcybiskup Monachium i Fryzyngii zauważył, że „wreszcie wyszło na jaw, co się dzieje i wreszcie się o tym mówi”. Przewodniczący niemieckiego episkopatu powiedział, że to czas leczenia ran i prewencji.

Kard. Marx podziękował też mediom za to, że „wzrosło zainteresowanie tą czasem przemilczaną, ukrytą i zatajoną niesprawiedliwością i przemocą, której doświadczyło i doświadcza wielu ludzi na całym świecie.” „Zawiedliśmy i byliśmy jakby zaślepieni: nie chcieliśmy widzieć, nie chcieliśmy przyjąć do wiadomości, co się dzieje, umniejszaliśmy, nie chcieliśmy słuchać. Musimy z tym skończyć!” – apelował przewodniczący niemieckiego episkopatu, zapowiadając proces rozliczenia w kwestii nadużyć seksualnych przez duchownych w Kościele w Niemczech.

Jeszcze radykalniej wypowiedział się biskup Limburga, Georg Bätzing, który na spotkaniu z duszpasterzami i świeckimi współpracownikami swojej diecezji stwierdził, że „Kościół musi być przygotowany na zarzut, że jest organizacją sprawców, że nie zwracał uwagi na ofiary, że nie miał na uwadze systemowych faktorów, które wspierały wykorzystywanie seksualne.”

Tymczasem arcybiskup Freiburga Stephan Burger zarzucił swojemu poprzednikowi i byłemu przewodniczącemu niemieckiego episkopatu abp. Robertowi Zollitschowi, że próbował zatuszować przypadki nadużyć seksualnych w swojej archidiecezji. Podobne zarzuty postawił biskup Hildesheim Heiner Wilmer SCJ, który zapowiedział współpracę z zewnętrzną komisją, by wyjaśnić przypadki tuszowania, w które mieli być zaangażowani nieżyjący już poprzednicy biskupi Heinrich Maria Janssen i Josef Homeyer.

Diecezja Essen z kolei zapowiedziała, że prześle 41 akt personalnych lokalnej prokuraturze, by wyjaśnić przypadki nadużyć seksualnych przez duchownych tej diecezji.

«« | « | 1 | » | »»
 • robak
  19.11.2018 21:31
  cyt (Nadeszła godzina prawdy dla Kościoła katolickiego. ) - to jest nadużycie - kościól katolicki nie zawiódł lecz poszczególni kapłani - kto popełnia grzech ciężki wyrzuca sam siebie poza nawias tego kościoła . to jest proste jak drut . homoseksualista ani pedofil itd nie są cdzłonkami w jedności duchowej z kościołem .koscioł to zbior duchowy ludzi i na plaszczyżnie duchowej dzieje sie to co się dzieje . poza tem . katolicki kościoł niemiecki wciąż zmierza wielkimi już krokami ku przepaści . pozdrawiam.
 • Toreador
  20.11.2018 05:39
  A cóż w tym, dziwnego ?

  każda , powtarzam każda wąska , hermetyczna grupa ludzka posiadająca atrybut władzy będzie MIAŁA NAWYK bronienia władzy za wszelka cenę , dziwne jest to ,ze to dotyczy ludzi tak bardzo lubiących rozprawiać o naturze człowieka , nawet w Biblii jest przykład Heroda który bojąc się utraty władzy dokonał rzezi , nie on jeden , jak to byliśmy zaślepieni a czym ? brakiem Pisma św. ? " NIE CHCIELIŚMY WIDZIEĆ... " to tłumaczy w zasadzie wszystko , a DLACZEGO nie chcieli ?

  i tutaj mamy "czarną dziurę " w wykształceniu [ ?] duchowieństwa , uważają oni ,że wszystko da się uzależnić od INDYWIDULANEGO podejścia , nie, nie wszystko , istnieje tzw. grzech cudzy , grzech prowokacji do grzechu , tkwi on w budowie instytucji pozostającej poza kontrola kościoła , niezależnie od dobrej czy złej woli pojedynczych osób w skali statystycznej to będzie zawsze prowokacja której deklaracje nie zmienią , wola naprawienia grzechu to odrzucenie owej pokusy , nie wierzę w to aby pijak przyrzekający odrzucenie swego nałogu a magazynujący zgrzewki piwa w piwnicy mówił szczerze , nie wierze aby kard. głoszący zerwanie z grzechem a nie naprawiający struktur do niego prowadzących zrobił cokolwiek sensownego poza … złożeniem deklaracji , grzech powróci ...
 • ADA
  20.11.2018 17:30
  Ten Robak powyżej , genialnie to napisał.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9