Duchownych nie interesuje "Laudato sì"

Na brak zainteresowania, który blokuje upowszechnianie nauczania papieża Franciszka, zwrócił uwagę kard. Peter Turkson

Prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka mówił o tym na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie podczas wręczania pierwszych dyplomów ukończenia studiów z ekologii integralnej, które od ubiegłego roku wspólnie proponują uczelnie papieskie Wiecznego Miasta.

Ogłoszona w 2015 r. encyklika „Laudato sì” jest poświęcona trosce kwestiom ekologicznym oraz nowym modelom rozwoju. Choć jest jedną z najczęściej cytowanych encyklik papieskich i stała się punktem odniesienia w światowej debacie o zmianach klimatu, to jednak jej upowszechnianie ograniczają wewnętrzne blokady w Kościele.

– Wielu podziwia światową sieć Kościoła katolickiego. Sieć, która powinna umożliwiać każdemu papieskiemu słowu dotarcie aż do najbardziej odludnej wioski. Chyba, że ktoś zablokuje ten przepływ informacji. I właśnie to często dzieje się z „Laudato sì”: brak zainteresowania ze strony biskupów i księży blokuje przepływ informacji i znajomość tej encykliki – stwierdził pochodzący z Ghany purpurat.

Dał przykład ze Stanów Zjednoczonych, gdy podczas jednej z prezentacji encykliki usłyszał od kogoś pytanie: „Ale dlaczego nasi księża o tym nie mówią?”. – To są właśnie blokady, które uniemożliwiają rozpowszechnianie tego tekstu – wskazał hierarcha.

Zauważył, że w „Laudato sì” Franciszek cytuje nie tylko swoich poprzedników – papieży, ale także dokumenty różnych konferencji episkopatu. Jest to dodatkowy argument za tym, by konferencje te upowszechniały jej treść.

Zapraszamy do lektury:

 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

 • nkt
  15.11.2018 13:24
  Może dlatego, że to po prostu jeden ze słabszych i nudniejszy dokumentów? Zbliżony raczej partii Zielonych i ich walce o środowisko aniżeli codziennym problemom typowego katolika? Tzw. ekoteologia, która nie zbawia ludzkiego życia, bardzo fajnie zapoczątkowana przez JP II i kontynuowana z teologiczną głębią przez Benedykta XVI, w obecnym wydaniu jednak ciągnięta jakby na siłę, bez siły przebicia właśnie. Może to jest główna przyczyna jej nieznajomości wśród wiernych?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9