Na synodzie o zamkniętych parafiach i lęku przed młodymi

Trwa dyskusja nad przyjęciem relacji z grup językowych.

Na synodzie trwa dyskusja nad przyjęciem relacji z grup językowych dotyczących trzeciej części dokumentu roboczego, poświęconej m.in. przekazywaniu wiary. Wskazano, że parafie muszą się bardziej otworzyć i stać dla młodych ważnym punktem odniesienia. Mówiono też o młodych księżach bojących się w swej pracy zweryfikować z młodzieżą.

W grupach językowych dyskutowano m.in. nad trudnościami na jakie napotykają młodzi w swej relacji z Kościołem. Wskazano na znaczenie coraz popularniejszych oratoriów, które otwierają parafie na dzieci i młodzież. Mówiono też o trudnościach młodych kapłanów, którzy nie znajdują wspólnego języka z młodzieżą i uciekają w bezpieczniejsze pola pracy duszpasterskiej z „pobożnymi babciami”. Tam bowiem zyskują respekt i uznanie, czyli coś zupełnie przeciwnego niż w punkcie wyjścia daje praca z młodzieżą.

Ojcowie synodalni rozmawiali też o braku odniesienia do Boga w katolickich szkołach i uniwersytetach. „W tym kontekście wskazano na konieczność pewnej synergii między naukami humanistycznymi, naukami odnoszącymi się do rzeczy ludzkich a naukami dotyczącymi spraw Bożych” – mówi Radiu Watykańskiemu abp Stanisław Gądecki.

"Ten temat pojawił się przy okazji mowy o szkołach i uniwersytetach katolickich, które dobrze przygotowują zazwyczaj do przyszłej pracy, przygotowują też dobrych obywateli, niekoniecznie jednak w tym wszystkim zawsze jest ewangelizacja – mówi abp Gądecki. - Ci, którzy wychodzą ze szkół katolickich nieraz kończą jako ateiści. Dlatego potrzebna jest ta synergia, między jednymi i drugimi naukami a jednocześnie ewangelizacja, bez której szkoły katolickie w pewnym sensie tracą swoje oblicze".

«« | « | 1 | » | »»
 • Gość
  19.10.2018 21:30
  A czy absolwenci szkół katolickich kończą jako ateiści, bo "zapomniano" ich ewangelizować, czy dlatego że są katolicyzmem głęboko rozczarowani / do niego zrażeni?
 • nika
  19.10.2018 21:51
  Kiedy kandydatów na kapłanów de facto wyizolowuje się na kilka lat ze społeczeństwa, to nie ma się co potem dziwić, że młodzi nie potrafią rozmawiać z młodymi... W ogóle powinna wrócić praktyka, jaką stosował śp. bp. Herbert Bednorz, za którego czasów alumni obowiązkowo na rok przerywali studia i - do pracy, do ludzi...
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  30 1 2 3 4 5 6