Jeszcze wczoraj w południe byłem na Synodzie w Rzymie, wracam tam dzisiaj w nocy, ale bardzo chciałem być dziś tu z wam. Myślę, że to nie jest żaden przypadek, że nasze Kościoły wspólnie przeżywają Synod w tym samym czasie – zauważył metropolita łódzki.
Po raz pierwszy w Łodzi obraduje Synod Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. W związku tym do centrum Polski zjechali duchowni i świeccy przedstawiciele Kościoła, aby obradować na temat istotnych spraw związanych z życiem Polskiej Wspólnoty Luterańskiej.
- Synod to najwyższa władza Kościele Ewangelicko-Augsburskim – tłumaczy ks. Michał Makula, proboszcz luterańskiej parafii p.w. św. Mateusza w Łodzi. – W skład Synodu wchodzą duchowni (15 księży), biskupi (z urzędu) oraz 30 świeckich delegatów z poszczególnych diecezji, którzy tworzą zarząd Kościoła. Na synodzie poruszamy te kwestie, które są najbardziej istotne w życiu Kościoła, kierunki, którymi powinien On podążać – podkreśla duchowny.
Podczas niedzielnego nabożeństwa z Wieczerzą Pańską sprawowanego w Kościele Ewangelicko-Augsburskim p.w. św. Mateusza w Łodzi obecny był metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś, który odpowiedział na zaproszenie władz Kościoła do wzięcia udziału w nabożeństwie i jednej z sesji obrad Synodu.
Podczas pozdrowienia uczestników nabożeństwa arcybiskup życzył Braciom Luteranom obradującym w Łodzi obfitych owoców obecnego Synodu, zwracając uwagę na szczególne dwa: - By owoc waszego synodu był inny niż założyliście, byście doświadczyli mocy Jezusa Chrystusa, który z największą miłością, jednak ma trochę inne widzeniem nas samych – bo nie tylko widzenie ale i moc, miłość i pragnienie dawać nam to, co najlepsze. – zaznaczył. "Drugim owocem, a zarazem życzeniem było – usłyszcie Jezusa, gdy do was mówi, abyście nie widzieli tylko swoich problemów, ale abyście przede wszystkim odkrywali swoją wielką godność jaką macie w oczach Bożych" - dodał łódzki pasterz.
Po nabożeństwie odbyła się kolejna sesja Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, czasie której arcybiskup łódzki wygłosił referat zatytułowany: "Ewangelizacja, a ekumenizm".
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.