– W 2003 roku dostałem strzał prosto w serce. Z nieba. Łzy nagle stanęły mi w oczach i zacząłem uwielbiać Pana Boga – wspomina Roman Bator.
Koncertu słuchała też Anita Górska, która dziś zajmuje się promocją wydarzeń organizowanych przez Stowarzyszenie „Gospel w Krakowie”. – Gospel nie był dla mnie odkryciem, bo znałam już ten rodzaj muzyki i wszędzie go szukałam. Nie myślałam jednak, że kiedyś znajdę go w Krakowie. Gdy więc zobaczyłam plakat na mieście, miałam wrażenie, jakby mnie prąd poraził. Po koncercie jeszcze długo wszystko we mnie grało, a ja wiedziałam, że nie zostawię tego, za czym tak tęskniłam – mówi Anita.
Jednym z uczestników warsztatów był natomiast o. Lech Dorobczyński OFM, wówczas kleryk franciszkańskiego seminarium. – To było spełnienie moich marzeń, bo gospel fascynował mnie od dłuższego czasu. A gdy jeden ze współbraci rzucił, żebym spełnił też kolejne marzenie, zaryzykowałem i podszedłem do Ruth, prosząc, by nagrała ze mną piosenkę. Opowiedziała krótko: „OK!” – opowiada o. Lech. Podczas nagrania sprzęt trzy razy psuł się, gdy Ruth kończyła śpiewać, a ze swoją częścią wchodzić miał o. Dorobczyński.
– W końcu się udało, a gospel po latach wciąż jest bliski mojemu sercu. I wiem, że nie można żyć od koncertu do koncertu, ale muzyka ma prowadzić do ciszy, czyli osobistego spotkania z Bogiem. Śpiewając gospel, trzeba żyć słowem Bożym i prosić Ducha Świętego: „Działaj we mnie i przeze mnie” – podkreśla o. Lech.
Pamiętaj i dziękuj
Po pierwszych warsztatach wszystko potoczyło się już błyskawicznie: nagrana została pierwsza płyta chóru, powstały też Kraków Gospel Choir i Stowarzyszenie „Gospel w Krakowie”, na czele którego stanął D. Bigosz. Z każdym rokiem przybywało też chętnych do udziału w kolejnych edycjach warsztatów i stało się jasne, że trzeba zrobić coś więcej. Tak zrodził się najpierw Tydzień Muzyki Gospel, a później Festiwal „7 x Gospel”. Tegorocznemu towarzyszyć będzie hasło: „Do You Remember?” (ang. czy pamiętasz?). – W ten sposób nawiązujemy do ewangelicznej sceny, w której apostołowie zdają się nie pamiętać cudu rozmnożenia chleba. My też mamy problem z pamiętaniem o łaskach, które daje nam Bóg, a których mogliśmy nie dostać. A przecież trzeba ciągle za to wszystko dziękować – zaznacza Lea.
13. Festiwal „7 x Gospel” rozpocznie się 11 października wieczorem uwielbienia w kościele ojców kapucynów, a zakończy 22 października wielkim koncertem finałowym w kinie Kijów.Centrum. Przez wszystkie dni trwać będą warsztaty (dla dzieci, mam i ojców, „facetów w czerni”, seniorów, wokalistów), spotkania i koncerty. Szczegóły i zapisy można znaleźć na www.7xgospel.com.pl. Warto dodać, że warsztaty chóralne poprowadzą – tak jak za pierwszym razem – Ruth Waldron i Peter Steinvig oraz Peter Francis.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.