We wspomnienie św. Franciszka z Asyżu, patrona ekologii, Wydział Teologiczny UŚ rozpoczął kolejny rok akademicki.
Na Mszy św. inaugurującej kolejny rok nauki i formacji spotkali się studenci teologii (w tym klerycy śląskiego seminarium), nauk o rodzinie, ich wykładowcy, przełożeni seminaryjni, bp Marek Szkudło oraz abp Wiktor Skworc.
Arcybiskup katowicki jest Wielkim Kanclerzem Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego. W krypcie katedry Chrystusa Króla w Katowicach przewodniczył Eucharystii oraz wygłosił homilię.
W kazaniu odniósł się do tematu roku liturgicznego, przeżywanego w Polsce ("Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym") oraz do św. Franciszka, którego Kościół wspomina 4 października. Abp Wiktor Skworc podkreślił również, że ważne zadanie mieszkańców Katowic i okolic czeka w grudniu tego roku podczas szczytu klimatycznego ONZ COP 24.
- Drodzy bracia i siostry! Jako poznający prawdę o Bogu, dajcie świadectwo o Stworzycielu nieba i ziemi; stańcie też na straży stworzenia, wszak jesteśmy jego integralną częścią. Bądźcie teologami i ekologami, stojącymi na gruncie ekologii integralnej. Bo jak mówi papież Franciszek, "wszystko jest ze sobą powiązane. Dlatego konieczne jest połączenie troski o środowisko ze szczerą miłością do człowieka i z ciągłym zaangażowaniem wobec problemów społeczeństwa" - mówił studentom.
Wszystkich zachęcał, by w czasie szczytu klimatycznego w Katowicach tworzyli "atmosferę gościnności i otwartości dla delegatów ze wszystkich państw świata".
- Powinniśmy przede wszystkim otoczyć to wydarzenie modlitwą, aby wobec globalnych problemów, doszło - pod tchnieniem Ducha Świętego - do globalnego porozumienia w sprawie troski o nasz wspólny dom Ziemię; aby przyszłe pokolenia, jak mówi papież Franciszek, nie ponosiły konsekwencji niemądrych opóźnień - dodał nieco później.
Środowisko akademickie metropolita katowicki zapraszał również do nawrócenia ekologicznego.
- Musimy również uznać nasze grzechy przeciw rzeczywistości stworzonej, które ranią Stworzyciela naszego Boga, w którego wierzymy. Trzeba nawrócenia ekologicznego i podjęcia bardziej kontemplatywnego stylu życia, unikając obsesji na tle konsumpcji (LS 222). Miejmy na uwadze nasz wspólny dom Ziemię i wszystkich ją zamieszkujących - mówił abp Skworc.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.