„Jest ona nie tylko przepięknym dziełem architektonicznym i artystycznym, ale także ukazuje życie każdego człowieka, który jest wezwany do przejścia od ciemności duchowej śmierci spowodowanej grzechem, do zbawczego światła, które bije ze zmartwychwstania Chrystusa” – powiedział podczas uroczystej inauguracji turyński arcybiskup Cesare Nosiglia.
Kaplica uległa zniszczeniu w wyniku wielkiego pożaru w 1997 r. Została więc poddana gruntowej renowacji i po 21 latach ponownie otwarta. W ramach towarzyszących otwarciu wydarzeń dziś wieczorem jej kopuła zostanie podświetlona, aby mogli zobaczyć ją wszyscy mieszkańcy Turynu, a jutro rozpocznie się dwudniowe międzynarodowe sympozjum poświęcone kaplicy i Całunowi. Otwarta zostanie też specjalna wystawa o tej tematyce.
Przy odbudowie kaplicy dochowano wszelkich starań, aby nawet w najdrobniejszych szczegółach zachować myśl jej architekta. Dlatego m.in. otwarto zamkniętą już kopalnię, aby pozyskać czarny marmur, który był użyty do wykończenia tego miejsca.
Kaplicę Całunu Turyńskiego zaprojektował znany włoski architekt, należący do zakonu teatynów Guarino Guarini i wybudowana została specjalnie dla przechowywania tego świętego płótna w II połowie XVII w. Jej otwarcie miało miejsce w 1693 r.
Dodajmy, że Całun dla bezpieczeństwa i zapewnienia odpowiednich warunków przechowywany jest już na stałe w katedrze turyńskiej.
Pielgrzymka ta „pokazuje nasze wspólne zaangażowanie w promowanie pojednania”.
Papież Franciszek zezwolił na promulgację stosownych dekretów.