Msza na ekranie komputera

Od jakiej strony głogówczanie rozpoczynają przeglądanie Internetu? Coraz częściej od strony parafialnej.

Reklama

Kazania w formacie MP3 - Coraz bardziej angażując się w prace nad stroną, pisząc kolejne newsy, z czasem zrozumieli, że za­częły się one składać na szczegóło­wą kronikę parafialną. – Wcześniej nikt nie zapisywał, jak wyglądała uroczystość, co nowego zostało wprowadzone, o czym mówiono. A być może kiedyś ktoś będzie chciał do tego wrócić – podkreśla Dawid. Zamieszczanie informacji o warunkach udzielania sakra­mentów, wykazu intencji mszal­nych czy sprawozdania z prowa­dzonych prac konserwatorskich poszerza wiedzę wiernych o tym, co dzieje się w parafii. – Nim ktoś przyjdzie do kancelarii z określoną sprawą, wcześniej zajrzy na stronę internetową i już wie, jakie doku­menty musi przygotować – podaje przykład ks. Ryszard Kinder. Poza tekstami na stronie zamieszczane są filmy, prezentacje wizualne, a także nagrania kazań.

– Począt­kowo chcieliśmy je zamieszczać w wersji pisanej, ale pojawiła się możliwość nagrywania w formacie MP3, więc staramy się przygoto­wać wersję audio homilii z każdej niedzieli – wyjaśnia Kamil. – To służy przede wszystkim ludziom chorym, zwłaszcza w porze zimo­wej, kiedy trudno im przyjść dokościoła – podkreśla proboszcz. Ponadto na stronie regularnie pojawia się nowa sonda, w której udział mogą wziąć zarejestrowani użytkownicy strony, a także pro­wadzona jest księga gości i forum dyskusyjne. Niemniej, jak zauwa­żają administratorzy, są to elementy niewykorzystywane przez inter­nautów.

 – Obecnie w księdze gości pojawiają się sporadyczne wpisy, głównie w okresie świąt – wyjaśnia Kamil. – Forum również wydaje się martwe. Jedynie od czasu do cza­su zdarza się, że ktoś po powrocie z Mszy św. rejestruje się na stronie, by móc wyrazić swoje niezadowo­lenie wobec tego, co wydarzyło się w kościele. Naszym zadaniem jest wtedy spokojnie mu odpowiedzieć – dodaje Dawid.

Msza on-line - Na plebanii nikogo nie dziwią telefony z prośbą o interwencję w przypadku, gdy coś zakłóca przekaz internetowy. Chodzi oczywiście o transmisję Mszy z kościoła parafialnego, gdzie na stałe zainstalowana została ka­mera przekazująca obraz z pre­zbiterium. – Ustawiona została tak, że na ekranie komputera widać ołtarz i ambonę. Jest to ob­raz unieruchomiony – wyjaśnia Dawid. – Planujemy go rozwinąć. Już przeprowadziliśmy pierwszą próbę z kamerą obrotową, ale nie do końca wyszła – przyznaje Karol Trinczek.

Odkąd ksiądz proboszczna pasterce pozdrowił internautów zasiadających przed komputerami transmisje szybko zyskały popularność. – Niektórzy wierni zamawiając intencję, dopytują się, czy będzie transmisja Mszy, bo wtedy rodzina z zagranicy będzie mogła ją zobaczyć – opowiada Kamil. Transmitowane są wszystkie Msze niedzielne i w tygodniu, a także inne uroczystości. – Na stronie www.mszaonline.pl, na której udostępniamy przekaz audiowizualny na razie w jakości na miarę VHS znajduje się porządek nabożeństw godzina kolejnej transmisji oraz zapisy archiwalnych nagrań – wylicza Karol Trinczek z firmy Seis Media, dodając, że nawet dla niezaawansowanego użytkownika włączenie transmisji nie powinno stanowić kłopotu.

Najwięcej wejść jest w czasie niedzielnej Eucharystii o godz. 10.00 oraz w święta Podczas Mszy w tygodniu czasem są to 2 połączenia, czasem 10, a przy obecnych parametrach serwera jednocześnie podłączonych może być 100 komputerów. Z możliwości obejrzenia transmisji korzystają głównie parafianie mieszkający za granicą, wciąż związani z rodzinnymi stronami, jak i osoby starsze chore, sparaliżowane, które nie mogą przyjść do kościoła, a czekając na szafarza z Komunią św. zamiast słuchać Mszy w radiu czy oglądać w telewizji, mogą zobaczyć tę, która odprawiana jest w ich kościele parafialnym.

– Strona internetowa to sposób promocji Ewangelii. Świadomi jesteśmy, że nie wszyscy do kościoła przychodzą, ale Pan Jezus powie dział, że słowo Boże mamy głosić w porę i nie w porę, na wszelki sposób, więc dlaczego nie wykorzystać znaku czasu, jakim jest Internet. Dziś w każdej parafii potrzebna jest na bieżąco aktualizowana strona internetowa – podkreśla ks. Ryszard Kinder. Tymczasem w Głogówku to nie koniec nowinek technicznych, gdyż kolejne pomysły już czekają na realizację.             

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7