Od jakiej strony głogówczanie rozpoczynają przeglądanie Internetu? Coraz częściej od strony parafialnej.
Redagowana przez młodzież strona parafii św. Bartłomieja w Głogówku (www.parafia.glogovia.pl) jest jedną z najbardziej rozbudowanych i na bieżąco aktualizowanych witryn katolickich w diecezji opolskiej.
Podczas ostatnich świąt wielkanocnych notowała ok. 3000 wizyt każdego dnia. Ogłoszenia parafialne, relacje z wydarzeń, zdjęcia z uroczystości czy spisana historiaparafii i miasta, to nie wszystko co zaoferowano internautom. Na stronie regularnie zamieszczane są kazania w wersji audio, w Adwencie ruszyły wersje testowe transmisji Mszy świętych on-line, a dziś już niemal każda odprawiana w głogóweckim kościele Eucharystia może być na żywo oglądana na ekranach komputerów w każdym zakątku globu.
MGM, czyli młodzież i multimedia - Relacjonowanie wydarzeń parafialnych i informowanie o sprawach dotyczących lokalnego Kościoła to cele, które od kilku lat realizuje zespół redakcyjny, prowadzony przez ks. Ryszarda Kindera, proboszcza parafii św. Bartłomieja. Pierwsza odsłona parafialnej strony internetowej została uruchomiona ponad 10 lat temu, gdy wikarym w Głogówku był ks. Zbigniew Bienkiewicz. Była bardzo prosta, a znajdowały się na niej podstawowe informacje o kościele i parafii. Na początku 2004 r. ksiądz proboszcz zawiązał Młodzieżową Grupę Multimedialną, która początkowo tworzyła materiały dla Radia Plus Opole, czy pisała teksty do gazetki parafialnej, ale wkrótce zaczęła zajmować się głównie prowadzeniem strony internetowej, która z czasem stawała się coraz nowocześniejsza.
– Stawiając pierwsze kroki, korzystaliśmy z kafejki internetowej stworzonej w jednej z salek, bo wtedy nie każdy miał w domu internet – wspomina Kamil Adamus. Na spotkaniach w piątkowe wieczory w salce „Św. Pawła za Murami” odkrywali warsztat dziennikarski, przygotowywali prezentacje multimedialne, dyskutowali i bawili się, a w czasie wspólnych wyjazdów wzajemnie się poznawali. Od lat tworzą zgrany, kilkunastoosobowy zespół, znają siebie i swoje możliwości, z wyprzedzeniem dzielą się zadaniami i w efekcie żadne ważne wydarzenie w parafii nie obejdzie się bez wzmianki na stronie.
Kronika parafii w newsach - Administracją strony zajmują się studenci, i to wcale nie kierunków informatycznych, Kamil Adamus i Dawid Mickiewicz, a także uczniowie szkół średnich: Dawid Adamus, Paweł Piotrowski, Paweł Poźniak i Krzysztof Samson. – W dzisiejszych czasach, gdy ktoś szuka informacji, to włącza przeglądarkę internetową i wpisuje odpowiednie hasło. Jesteśmy zapalonymi fanami Głogówka i czujemy się związani z naszą rodzinną parafą, od lat służąc w niej jako ministranci, dlatego tworzymy stronę parafialną, by i o Głogówku, który jest tak fascynujący, że powinien kiedyś zostać stolicą Polski, każdy znalazł informacje w internecie – dodaje z uśmiechem.
Zespołowi redakcyjnemu wsparcie techniczne zapewnia Piotr Gorysz z Linknetu, który jest twórcą tej witryny, jak i kilku innych stron parafialnych w naszej diecezji, a także Marek Świecznik, student informatyki. W 2008 r. witryna otrzymała nową szatę graficzną i została unowocześniona. – Został zbudowany schemat strony, którego wypełnianie treścią jest naszym zadaniem. A do tego wystarczy zalogować się w panelu administracyjnym, gdzie wszystko wykonuje się bardzo łatwo, wręcz intuicyjnie, stąd wstawienie wiadomości zajmuje nam dosłownie kilka minut – podkreśla Dawid Mickiewicz. Jako że internet rządzi się innymi prawami niż pozostałe media, informacje przekazywane w sieci podawane są w sposób krótki, z intrygującym tytułem oraz fotografią.
– Początkowo napisane newsy wysyłaliśmy do głównego administratora, który umieszczał je na stronie – wspomina Kamil Adamus. – Dołączaliśmy wtedy jedno zdjęcie z każdej uroczystości. Teraz dysponujemy bardziej profesjonalnym sprzętem fotograficznym, więc na stronie pojawiają się całe fotorelacje z ważniejszych wydarzeń – dodaje. Często parafianie z niecierpliwością czekają na publikację zdjęć. – Bywały sytuacje, że nie upłynęłagodzina od zakończenia Mszy, a już miałem telefon z pytaniem, dlaczego jeszcze nie można ich zobaczyć – śmieje się Dawid.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.