Monumentalny mural Maryi powstaje w Łodzi

Sięgający trzeciego piętra mural z wizerunkiem Matki Bożej powstaje na ścianie kamienicy przy ul. Wschodniej 70 w Łodzi.

- To wizualnie ciekawe miejsce - mówi autorka malowidła, młoda artystka Paulina Nawrot. Zwraca uwagę że z jednej strony jest bardzo zadbana kamienica, a z drugiej - nieużytek. Takie umieszczenie wizerunku Maryi symbolizuje jej troskę o oba te światy - ten piękny, porządny, ale i ten ubogi, mniej zadbany. - Zależało mi, żeby to nie było jakieś ekskluzywne osiedle - podkreśla artystka.

- Swym działaniem chcę znaleźć odpowiedź na pytanie: CZY PIĘKNO MOŻE ZBAWIĆ ŚWIAT? Traktuję przedstawienie Marii, jako pretekst do porozmawiania o tym, co ogólnoludzkie, czyniąc portret osoby świętej jako przykład uświęcenia każdego człowieka. Szukam w tej kobiecie wewnętrznego piękna, nie na zasadzie przedmiotu kultu, ale wydobycia już istniejącego sacrum. Chcę, by mural nie był dziełem skupionym jedynie na estetycznym doznaniu, ale poprzez kontemplację prowadził dalej do zadania sobie pytania: czy we mnie jest sacrum, czy traktuję swoje ciało jako świątynię? Czy szanuję je jako dane od Boga, zamiast je ubóstwiać lub poniżać? - mówi Paulina Nawrot.

Mural nosi tytuł: "Oblicze Piękna". Powstaje od wczoraj. Do jego namalowania potrzeba będzie około 20 litrów bardzo wydajnej farby. Prace mają się zakończyć w najbliższy piątek -  tak, by dzieło było gotowe na przypadające w sobotę święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Kolejne etapy prac można śledzić na Facebooku.

Wykonanie monumentalnego malowidła jest możliwe dzięki stypendium artystycznemu Prezydenta Łodzi. Do współpracy przy jego powstawaniu Paulina nawrot zaprosiła kilka osób ze Wspólnoty Twórców Chrześcijańskich Vera Icon, która działa w Łodzi, Warszawie, Krakowie, Rzeszowie i Wrocławiu - zwykle przy klasztorach dominikanów.

Oto film, będący zwiastunem muralu:

Paulina Nawrot "Oblicze Piękna" / zwiastun muralu

 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| MURAL, MURALE

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11