Zdewastowano mural z wizerunkiem papieża

Nieznani sprawcy zdewastowali kolorowe malowidło z podobizną Jana Pawła II, umieszczone na murze przy al. Kijowskiej w Krakowie. Miasto chciałoby je uratować, ale prawdopodobnie nie da się tego zrobić i zostanie zamalowane.

Portret uśmiechniętego Jana Pawła II, z dłonią wyciągniętą w geście pozdrowienia, powstał w kwietniu 2011 r. To kolejna podobizna papieża, którą po śmierci Ojca Świętego namalował w tym miejscu krakowski artysta graffiti posługujący się pseudonimem Imp2k. Krakowianie w tym miejscu sadzili kwiaty i palili znicze.

W piątek rano okazało się, że malowidło jest zniszczone - ktoś czarną farbą namalował gwiazdę Dawida i napisy "Żyd", "oszust", "aktor".

Autor nie komentuje tego, co się stało, bo - jak wyjaśnił PAP - nie chce, aby jego twórczość kojarzono wyłącznie z portretami Jana Pawła II. Swoim nazwiskiem chciałby firmować prace o innej tematyce. "Nie planuję realizować kolejnych portretów" - poinformował PAP artysta. "Pozytywne uczucia, jakie ta praca wzbudziła wśród ludzi, to miła rzecz, ale to już zasługa Jana Pawła II, a nie moja" - dodał.

Władze miasta chciałyby uratować malowidło, ale według ekspertów to niemożliwe. "Napisów nie da się usunąć, nie niszcząc malowidła, dlatego prawdopodobnie zapadnie decyzja o jego zamalowaniu. Szkoda, bo portret papieża był ważny dla wielu mieszkańców dzielnicy" - powiedział PAP wicedyrektor Wydziału Informacji w Urzędzie Miasta Krakowa Filip Szatanik.

Policja nie otrzymała zgłoszenia w tej sprawie, ale będzie prowadziła postępowanie. "Policjanci jeszcze dziś przeprowadzą oględziny i sprawdzą czy jest w tym miejscu monitoring" - powiedziała PAP Katarzyna Cisło z zespołu prasowego małopolskiej policji.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9