Dnia 25 sierpnia, w przeddzień Uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, odbyło się na Jasnej Górze zebranie Rady Biskupów Diecezjalnych. W komunikacie po spotkaniu pojawiły się dwie zapowiedzi, istotne w kontekście prewencji wykorzystywania seksualnego dzieci w instytucjach kościelnych i "przyległych".
Poniżej fragment Komunikatu:
1. Z wdzięcznością i powagą biskupi przyjęli list papieża Franciszka do Ludu Bożego, który jest odpowiedzią na doniesienia o cierpieniu osób małoletnich z powodu ich wykorzystywania seksualnego popełnianego przez niektórych duchownych. Papież Franciszek napisał m.in: „Cierpienie ofiar i ich rodzin jest także naszym bólem, dlatego musimy ponownie podkreślić nasze wysiłki, aby zapewnić ochronę nieletnim i dorosłym w sytuacjach zagrożenia”. W tym duchu, biskupi potwierdzają zdecydowaną wolę walki z tym grzechem i przestępstwem. Podkreślają jednocześnie konieczność troski o ofiary oraz potrzebę budowania kultury zdolnej do zapobiegania tego rodzaju przestępstwom. W odpowiedzi na wezwanie papieża do konkretnych działań, Rada Biskupów Diecezjalnych postanowiła, aby zgodnie z wcześniejszymi Wytycznymi Konferencji Episkopatu Polski, podjąć na szeroką skalę program prewencji w diecezjach.
2. Omawiano także założenia nowych zasad formacji kandydatów do kapłaństwa. Kandydaci, żyjący w tak bardzo zmieniającej się współczesnej kulturze, wymagają nowego, bardziej personalnego stylu towarzyszenia i rozeznawania na ich drodze przygotowania się do kapłaństwa. Aktualnie opracowywany jest dokument, który stanowi aplikację do polskich realiów dokumentu Kongregacji ds. Duchowieństwa zatytułowanego „Dar powołania do kapłaństwa. Ratio fundamentalis institutionis sacerdotalis”. W nowym ujęciu formacji chodzi o to, aby kapłan zawsze czuł się uczniem w drodze, stale potrzebującym całościowej formacji, rozumianej jako ciągłe upodabnianie się do Chrystusa.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.