Konferencja Episkopatu USA zwróci się z prośbą do Stolicy Apostolskiej o przeprowadzenie wizytacji kanonicznej w celu rozwiązania kryzysu związanego z nadużyciami seksualnymi – dowiadujemy się z oświadczenia przewodniczącego episkopatu.
Kard. Daniel DiNardo określa zaistniałą sytuację jako „moralną katastrofę”. Po skandalu związanym z abp. McCarrickiem oraz opublikowanym wczoraj raporcie o nadużyciach w stanie Pensylwania, Stany Zjednoczone przeżywają duchowy kryzys. Zmierzenie się z nim wymaga nie tylko nawrócenia, ale praktycznych zmian, aby uniknąć powtarzania grzechów i błędów z przeszłości – pisze amerykański purpurat.
Aby to osiągnąć wypracowany został schemat działania, który wyznacza trzy cele i trzy kryteria, którymi należy się kierować. Pierwszy cel to wszczęcie śledztwa w sprawie abp. McCarricka, czemu ma posłużyć wsparcie Watykanu. Drugim celem jest otwarcie nowych, poufnych kanałów dla zgłaszania skarg przeciw biskupom, trzecim, wsparcie dla przejrzystych, sprawiedliwych i szybkich procedur w sprawie oskarżeń.
Kryteria jakie wypracowano zakładają przede wszystkim utworzenie niezależnego mechanizmu, który zapobiegnie ingerencji biskupów w śledztwa, czy wykrzywianiu jego wyników. Kard. DiNardo w oświadczeniu zapewnia również o tym, że przedsięwzięte środki będą szanowały władzę kościelną, gdyż dyscyplinować i usuwać biskupów może tylko Papież. Jednocześnie będą chroniły bezbronnych przed nadużyciami kościelnej władzy. Ostatnim kryterium jest zaangażowanie kompetentnych ludzi świeckich, którzy będą wspierać śledztwa poprzez swoje ekspertyzy, a także przyczynią się do większej niezależności.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.