W tajnej służbie Pana Boga

Ukryta organizacja infiltrująca różne środowiska – uważają niektórzy. - Lepszy jest jakiś porządny zakon – doradzają księża. Zewnętrznie niczym się nie wyróżniają. Ślubują czystość, ubóstwo, posłuszeństwo. Chcą przemieniać świat od wewnątrz.

Instytuty świeckie. Ta forma życia konsekrowanego, choć rozwija się od ponad 100 lat, jest ciągle mało znana w Kościele. Nieraz nawet księża nie znają naszego powołania – ubolewają konsekrowani świeccy.

Św. Antoni, pierwszy mnich żyjący w III wieku w Egipcie, szukał Boga na pustyni. Świadomie opuścił sprawy tego świata, aby szukać radykalnej świętości. Odejście od świata pozostawało obowiązującym modelem życia zakonnego przez długie wieki. Ludzie, którzy pragnęli ewangelicznej doskonałości, opuszczali swoje środowisko, aby żyć tylko dla Boga. Habit, klasztorne mury, reguła zakonna, klauzura – to wszystko miało strzec przed zgiełkiem świata.

Bez habitu i klauzury
To, co proponują tzw. instytuty świeckie, jest drogą w przeciwnym kierunku. – Istotą tego powołania jest połączenie konsekracji ze świeckością – tłumaczy Ewa Kusz z Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła, przewodnicząca Rady Wykonawczej Światowej Konferencji Instytutów Świeckich. Istota konsekracji jest tutaj taka sama, jak w tradycyjnych zakonach.

Polega na złożeniu ślubu oddania siebie Chrystusowi, czyli życia według rad ewangelicznych: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Osoby, wchodząc do instytutu świeckiego, pozostają jednocześnie w świecie. Nie porzucają swojego środowiska, pracy zawodowej, więzi przyjacielskich itp. Nie wyróżniają się strojem lub inną zewnętrzną oznaką konsekracji. Co więcej, zachowują na ogół dyskrecję co do swoich ślubów. Nie mieszkają w klasztorach czy innych domach wspólnego zamieszkania. Żyją samotnie, w mieszkaniach, w blokach, czasem z rodzicami lub rodzeństwem. Pozostają w pełni ludźmi świeckimi, a jednocześnie przez konsekrację mają być zaczynem wewnętrznej przemiany świata.

Pomysł takiej formy życia konsekrowanego narodził się pod koniec XIX wieku we Francji, Hiszpanii i Włoszech. Został zatwierdzony w 1947 roku przez papieża Piusa XII. Na świecie jest obecnie 214 instytutów świeckich, skupiających około 40 tysięcy świeckich konsekrowanych. W Polsce około 1100 osób przynależy do 34 różnych instytutów. Każdy z nich ma własną specyfikę, duchowość, zadania apostolskie.
 

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • Posłanniczka
  05.11.2007 22:00
  "Pomysł takiej formy życia konsekrowanego narodził się pod koniec XIX wieku we Francji, Hiszpanii i Włoszech." - nie do końca prawda. Bo w Polsce było również i tylko w Polsce rozwinęło się w krótkim czasie na taką skalę.
  Cudze chwalicie - swego nie znacie!
  W Polsce takie życie zawiązało się już 2 lutego 1874r.!
  Powstało tego dnia Zgromadzenie Posłanniczek Serca Jezusowego przyjmując zamiast habitu jedynie medalik z wizerunkiem Matki Bożej, które sobie ukrycie obrało za formę życia, a nie tylko za środek ochrony swego bytu w czasach Zaborów.
  "Ukrycie, ach ukrycie! To najpiękniejsza i najwybitniejsza cnota Pana Jezusa! W ukryciu trzydzieści lat spędził, na nauczanie trzy lata tylko poświęcił, a na najheroiczniejszy czyn, na Mękę najboleśniejszą, jeden tylko dzień przeznaczył... W łonie Maryi ukrył się tak głęboko, że nikt o Nim nie wiedział; Matka Najświętsza nawet św. Józefowi nie oznajmiła, co Bóg w Niej zdziałał, tak kochała ukrycie! Aż Anioł Boży objawił dopiero Józefowi kogo ma za małżonkę. A przychodząc na świat, od czegóż Zbawiciel zaczął to życie swoje, czy od rzeczy nadzwyczajnych i wielkich? O nie!" (Józefa Chudzyńska - Założycielka Posłanniczek)

  W 1897r. Zgromadzeń życia ukrytego założonych przez Honorata Koźmińskiego w Polsce było już 21 liczących prawie 5200 (!!!) członków żyjących w domach wspólnych i rozsianych pojedynczo po kraju.

  Więcej w: Maria Werner "O. Honorat Koźmiński, kapucyn", Poznań-Warszawa 1972
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  24 25 26 27 28 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6