Czas Adwentu - wykorzystany zarówno duchowo, jak i fizycznie - jest najlepszym czasem do przygotowania Kolędników Misyjnych. Modlitwa i dobre uczynki dzieci, wchodzących w skład grup kolędniczych, są ich pierwszym darem dla rówieśników, którym będą pomagać, jak też dla odwiedzanych rodzin.
Samo rozesłanie to modlitwa, którą celebrans odmawia w ramach obrzędu rozesłania tuż przed błogosławieństwem. Dokonuje się ono podczas każdej Mszy św. W ten sposób wszyscy parafianie zostaną poinformowani o czasie i celu Kolędników Misyjnych.
Kolędowanie
Przyjście do domu z kolędą nie może się kojarzyć - ani kolędnikom, ani przyjmującym ich rodzinom - tylko ze zbiórką pieniędzy. Wartości akcji nie mierzymy bowiem sumą zebranych pieniędzy, ale skutkami duszpasterskimi. Tak więc kolędowanie to przygotowany wcześniej krótki program, zakończony błogosławieństwem, wyrażonym w znakach zapisanych na drzwiach wejściowych.
Czas kolędowania
Dobrze by było wytworzyć w parafii zwyczaj kolędowania misyjnego w określonym dniu czy dniach (np. we wspomnienie św. Młodzianków). Powinno się to odbywać pomiędzy świętami Bożego Narodzenia i Nowym Rokiem. Przemawia za tym wiele argumentów. Przede wszystkim z tym okresem związana jest tradycja kolędowania, a także jest to czas radości Bożonarodzeniowej. Po drugie - dzieci w tym czasie mają dni wolne od nauki, więc nie odrywamy ich od zajęć. Podjęcie akcji i samą uroczystość Trzech Króli uniemożliwi urządzenie w tym dniu zakończenia Kolędników Misyjnych, które powinno znaleźć swój wyraz w liturgii Eucharystii właśnie w Objawienie Pańskie. Wtedy to bowiem w modlitwie powszechnej modlimy się za tych, którzy - otwierając drzwi swoich mieszkań - włączyli się w pomoc dzieciom, a w procesji z darami grupy kolędnicze przynoszą m.in. ofiary zebrane podczas kolędowania.
Spotkanie Kolędników Misyjnych
Warto postarać się, żeby na zakończenie akcji odbyło się w diecezji wspólne spotkanie biskupa ze wszystkimi kolędnikami misyjnymi. W tym celu należy skontaktować się z dyrektorem diecezjalnym PDM. Na wspólnej Eucharystii dzieci mogłyby usłyszeć pasterskie słowo uznania za wrażliwość ich serc oraz zachętę do dalszego angażowania się w sprawy misji. Spotkanie z biskupem byłoby też okazją, aby „przyjść z kolędą" także do niego - dzieci przedstawiłyby swój krótki program, z którym chodziły od domu do domu.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
„Trzeba doceniać to, co robią i dawać im narzędzia do dalszego dążenia naprzód” .
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).