Pomóż polskim misjonarzom

Dziś Kościół obchodzi dzień modlitwy, postu i solidarności z misjonarzami. W całym kraju odbywają się kwesty na rzecz polskich misjonarzy i ewangelizacyjnych projektów misyjnych

Zwracając się w odezwie do proboszczów, pracowników parafii oraz wszystkich osób wspierających misje, bp Wiktor Skworc oraz ks. Marek Gałuszka przypominają, że "dar życia Bożego, który każdy z nas otrzymał w sakramencie Chrztu św., łączy się również z zadaniem głoszenia Dobrej Nowiny o Życiu i Miłości aż po krańce ziemi tak, by każdy człowiek mógł odkryć bogactwo i wartość życia w Bogu". Do zaangażowania takiego zachęca postawa św. Pawła, Apostoła Narodów, którego Rok obchodzimy w Kościele.

Powołanie misyjne - piszą bp Skworc i ks. Gałuszka - jest wielką łaską dla Kościoła, potwierdza autentyczność wiary jego członków i głoszonej przez nich Prawdy o Życiu i Zbawieniu. Jest szczególnym znakiem nadziei dla ludzi – z różnych powodów – oddalonych od Bożej miłości. "Dzięki misjonarzom, kolejne narody mogą usłyszeć, że Bóg się nimi interesuje, a ich życie jest wartością, którą troskliwą opieką On sam otacza. Słowo Boże głoszone przez misjonarzy jest Słowem Życia dla tysięcy braci i sióstr z najodleglejszych zakątków świata, a ich zaangażowanie w dzieleniu się skarbem wiary służy promocji pełnej prawdy o człowieku, do którego zostali posłani" - podkreślają autorzy listu.

W odezwie apelują ponadto, by pamięcią i modlitwą objąć wszystkich misjonarzy, przychodząc im z pomocą "poprzez miłość, która niech się wyraża konkretnie poprzez uczynki pokutne, takie jak modlitwa, post i jałmużna". Przypominają, że misjonarze potrzebują nieustannego wsparcia duchowego, poczucia więzi z Kościołem, który ich posłał do pracy misyjnej. "Ta więź umacnia się właśnie poprzez naszą modlitwę, prywatną i publiczną, w ich intencji" - stwierdzają bp Skworc i dyrektor Dzieła "Ad Gentes".

Wsparcie duchowe i materialne na rzecz misjonarzy dokonuje się także w trakcie postu. "Post uwalnia nas od przywiązania do rzeczy i spraw tego świata i kieruje ku Bogu, a tym samym ku budowaniu Królestwa Bożego, które wzrasta w świecie, gdy głosi się mu Ewangelię. Poszcząc uwrażliwiamy więc siebie na misyjne zadania Kościoła – poznanie Boga jest najważniejsze dla człowieka, ponieważ jest źródłem nadziei, która nadaje jego życiu nowy sens i cel" - czytamy w odezwie.

Jednym z czynów pokutnych podejmowanych w intencji misjonarzy i misyjnego działania Kościoła jest jałmużna. W liście bp Skworc prosi o nią podczas zbiórki do puszek, która odbędzie się 8 marca w kościołach i kaplicach w całym kraju. Wyraża jednocześnie wdzięczność wszystkim, którzy wsparli to dzieło w ubiegłych latach. Misjonarzy można będzie wesprzeć także wysyłając SMS o treści "MISJE" na numer 72032 (koszt 2, 44 PLN z VAT).

Zebrane podczas kwesty ofiary przeznaczone będą na wsparcie ponad 2100 polskich misjonarzy posługujących w 96 krajach świata. Są obecni niemal wszędzie: wśród Eskimosów i Pigmejów, na pustyniach Sahary, w lasach Amazonki, w niedostępnych górskich miejscowościach południowoamerykańskich Andów i na terenach, gdzie ciągle trwają walki, jak np. Indie czy Demokratyczna Republika Kongo.

O zbiórce na polskich misjonarzy podczas II Niedzieli Wielkiego Postu oraz o pracy polskich misjonarzy w Afryce mówiono dziś podczas konferencji prasowej w siedzibie sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski.

O powodach wizyty Benedykta XVI w Kamerunie i Angoli, która odbędzie się w dniach 17-23 marca br., mówił ks. prof. Jarosław Różański OMI, misjolog z Wydziału Teologicznego UKSW. Przypomniał, że Ojciec Święty wybiera się do tych krajów w związku z przygotowaniem II Synodu Biskupów Afryki. Pierwszy Synod odbył się w dniach 10 kwietnia - 8 maja 1994 r. i poświęcony był m.in. kwestiom promowania sprawiedliwości i pokoju na Czarnym Lądzie. Został zakończony w Kamerunie przez Jana Pawła II ogłoszeniem adhortacji apostolskiej "Ecclesia in Africa".

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8