We wspomnienie liturgiczne świętych Cyryla i Metodego, patronów Europy, 14 lutego, Centrum Formacji Misyjnej obchodzi swoje święto patronalne. W tym roku wpisuje się ono w przygotowania do głównych uroczystości związanych z 25-leciem istnienia Centrum.
Mieszczące się w Warszawie przy ul. Byszewskiej 1 Centrum Formacji Misyjnej (CFM) zostało powołane do życia przez Komisję Konferencji Episkopatu Polski ds. Misji w roku 1984. Rok później Konferencja Episkopatu Polski ogłosiła jego patronami Cyryla i Metodego.
Celem ośrodka jest przygotowanie nowych misjonarzy spośród księży diecezjalnych, osób świeckich, a także zakonnych, których zgromadzenia nie dysponują własnymi ośrodkami formacji misyjnej.
Z okazji święta patronalnego, w sobotę, 14 lutego, o godz. 10.00, Mszę św. w kaplicy Centrum Formacji Misyjnej, odprawi abp Henryk Hoser, do niedawna sekretarz pomocniczy Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, obecnie biskup diecezji warszawsko-praskiej. Na uroczystości zostali zaproszeni m.in. proboszczowie warszawscy, którzy współpracują z Centrum Formacji Misyjnej i je wspierają.
Święto patronalne CFM stanowi w tym roku wstęp do głównych obchodów jubileuszu 25-lecia Centrum. Odbędą się one 6 maja. - Jubileusz ma być podsumowaniem dotychczasowej działalności Centrum – podkreśla sekretarz krajowy Komisji KEP ds. Misji ks. Tomasz Atłas.
Dotąd, Centrum Formacji Misyjnej przygotowało do pracy misyjnej ponad 800 osób. Jednym z pierwszych misjonarzy, którzy przeszli tam szkolenie jest obecny dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych ks. Jan Piotrowski. CFM nazywa on „misyjnym sercem Kościoła”.
Jak podkreśla ks. Piotrowski przyszli misjonarze przygotowują się w Centrum Formacji Misyjnej od września do maja, a następnie odbywają praktyki językowe w kraju, którego języka się uczą. - Jest to jedyna w Europie instytucja, która ma taki model przygotowawczy - podkreśla dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych. Zaznacza też, że działalność i znaczenie Centrum Formacji Misyjnej w Polsce będzie m.in. przedmiotem dyskusji uczestników najbliższego zebrania Rady Krajowej Papieskich Dzieł Misyjnych, które rozpocznie się 16 lutego (poniedziałek) w Sulejówku koło Warszawy.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.