Święto patronalne Centrum Formacji Misyjnej

We wspomnienie liturgiczne świętych Cyryla i Metodego, patronów Europy, 14 lutego, Centrum Formacji Misyjnej obchodzi swoje święto patronalne. W tym roku wpisuje się ono w przygotowania do głównych uroczystości związanych z 25-leciem istnienia Centrum.

Mieszczące się w Warszawie przy ul. Byszewskiej 1 Centrum Formacji Misyjnej (CFM) zostało powołane do życia przez Komisję Konferencji Episkopatu Polski ds. Misji w roku 1984. Rok później Konferencja Episkopatu Polski ogłosiła jego patronami Cyryla i Metodego.

Celem ośrodka jest przygotowanie nowych misjonarzy spośród księży diecezjalnych, osób świeckich, a także zakonnych, których zgromadzenia nie dysponują własnymi ośrodkami formacji misyjnej.

Z okazji święta patronalnego, w sobotę, 14 lutego, o godz. 10.00, Mszę św. w kaplicy Centrum Formacji Misyjnej, odprawi abp Henryk Hoser, do niedawna sekretarz pomocniczy Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, obecnie biskup diecezji warszawsko-praskiej. Na uroczystości zostali zaproszeni m.in. proboszczowie warszawscy, którzy współpracują z Centrum Formacji Misyjnej i je wspierają.

Święto patronalne CFM stanowi w tym roku wstęp do głównych obchodów jubileuszu 25-lecia Centrum. Odbędą się one 6 maja. - Jubileusz ma być podsumowaniem dotychczasowej działalności Centrum – podkreśla sekretarz krajowy Komisji KEP ds. Misji ks. Tomasz Atłas.

Dotąd, Centrum Formacji Misyjnej przygotowało do pracy misyjnej ponad 800 osób. Jednym z pierwszych misjonarzy, którzy przeszli tam szkolenie jest obecny dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych ks. Jan Piotrowski. CFM nazywa on „misyjnym sercem Kościoła”.

Jak podkreśla ks. Piotrowski przyszli misjonarze przygotowują się w Centrum Formacji Misyjnej od września do maja, a następnie odbywają praktyki językowe w kraju, którego języka się uczą. - Jest to jedyna w Europie instytucja, która ma taki model przygotowawczy - podkreśla dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych. Zaznacza też, że działalność i znaczenie Centrum Formacji Misyjnej w Polsce będzie m.in. przedmiotem dyskusji uczestników najbliższego zebrania Rady Krajowej Papieskich Dzieł Misyjnych, które rozpocznie się 16 lutego (poniedziałek) w Sulejówku koło Warszawy.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7