W tym roku mija 750 lat odkąd do Rud przybyli cystersi. Ten jubileusz staje się szczególną okazją do ukazania zasług, jakie pozostawił po sobie zakon na śląskiej ziemi. Poświęcali się nie tylko duchowej formacji mieszkańców Śląska, ale mieli ogromny wpływ na rozwój gospodarki leśnej czy szkolnictwo.
Całoroczne obchody rocznicowe rozpoczną się w Rudach w najbliższą sobotę, 31 maja. - W ramach obchodów jubileuszu będą odbywały się wszystkie diecezjalne uroczystości, a wśród nich także pielgrzymki poszczególnych grup – mówi ks. Jan Rosiek, który aktualnie koordynuje odbudowę zespołu klasztorno-pałacowego cystersów w Rudach. – W trakcie całego rocznicowego roku będziemy zapraszać ciekawych gości z odczytami, którzy tym samym będą mogli pogłębić naszą wiedzę o cystersach i ich działalności na śląskiej ziemi – dodaje.
Równocześnie w Rudach trwa odbudowa zniszczonego przez historyczną zawieruchę zespołu klasztorno-pałacowego, należącego niegdyś do cystersów. Obiekt przy pomocy środków pochodzących m.in. z funduszy unijnych odbudowuje diecezja gliwicka. Oddanie budynku do użytku ma nastąpić najpóźniej na początku 2009 roku.
Uroczystości rocznicowe 750-lecia przybycia cystersów do Rud mają być również przygotowaniem do nadania diecezjalnemu sanktuarium Matki Boskiej Pokornej w Rudach tytułu bazyliki. Stanie się to w czerwcu 2009 roku.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.