W stosunku do poprzedniego roku diecezjalne seminaria duchowne w Polsce odnotowały 10-procentowy spadek liczby kandydatów. Mniej kandydatek – również o 10 proc. – zgłosiło się do zakonów żeńskich.
Według statystyk Krajowego Duszpasterstwa Powołań w oparciu o dane z października 2007 (dotyczące alumnów diecezjalnych) w seminariach diecezjalnych w Polsce studiuje 4257 kleryków, najwięcej w diecezji tarnowskiej – 227. Na pierwszy rok zgłosiło się 786 kandydatów do kapłaństwa. W ubiegłym roku było to 1029 osób, a w roku 2005 – 1145.
W seminariach zakonnych, według danych z połowy listopada 2007 r. studiuje 1768 kleryków, najwięcej salezjanów – w liczbie 153. Na drugim miejscu plasują się franciszkanie konwentualni (138), a na kolejnych – jezuici (116), pallotyni (110) kapucyni (100) i dominikanie (92).
Jeśli chodzi o kandydatów do zgromadzeń zakonnych – w ostatnim roku najwięcej chętnych zgłosiło się do franciszkanów – 36, do franciszkanów konwentualnych – 34, a do kapucynów – 25. 28 chętnych zgłosiło się tez do pallotynów, a 25 – do dominikanów. W sumie na pierwszym roku studiuje 292 alumnów zakonnych. W ubiegłym roku było ich 351.
Według danych z 1 stycznia 2008 r. sióstr zakonnych profesek jest w Polsce 22 087, w tym 20 698 w zgromadzeniach czynnych, a 1389 – w klauzurowych. Do postulatu w tym roku przyjętych zostało 410 sióstr ( w ubiegłym roku – 517). 354 osoby to postulantki w zgromadzeniach czynnych ( w ubiegłym roku było ich 471), a 56 – w klauzurowych ( w ubiegłym roku 46).
Bp Polak, przypomniał, że już od przeszło 50 lat w Niedzielę Dobrego Pasterza, czyli czwartą niedzielę Wielkanocną, przypada Światowy Dzień Modlitw o Powołania, a Kościół w Polsce od wielu lat przedłuża ten czas na cały tydzień. Zaznaczył, że jest to przede wszystkim czas modlitwy, ale także refleksji nad tym, jak coraz lepiej pomagać młodym odkrywać powołanie i przygotowywać ich do podjęcia takiej drogi. „Nie jesteśmy w stanie wzbudzić powołania, możemy natomiast – jak zachęcał Jan Paweł II – kultywować teren, na którym te Boże powołania mogą zakwitnąć” – powiedział.
Zaznaczył, że w tym roku w związku z Tygodniem przygotowane zostały specjalne katechezy – dla rodziców, by potrafili wprowadzać swoje dzieci w wybór drogi życiowej oraz dla młodych w różnym wieku. Katechezy te będą okazją do postawienia sobie pytania o to, czemu warto poświęcić się w przyszłości. Zaproponowany zostanie też cykl nabożeństw z modlitwą o powołania kapłańskie i zakonne oraz specjalne homilie, które m.in. pomogą zapoznać się z orędziem Benedykta XVI na Światowy Dzień Modlitw o Powołania.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).