Polak odpowiedzialny za dwie asystencje zakonu jezuitów

Polski jezuita, o. Adam Żak otrzymał nominację na asystenta przełożonego generalnego Towarzystwa Jezusowego ds. Europy Centralnej i Wschodniej. O wyborze swych najbliższych współpracowników nowy generał zakonu, o. Adolfo Nicolás poinformował podczas obrad 35. Kongregacji Generalnej.

Jak powiedział Radiu Watykańskiemu uczestniczący w kongregacji krakowski prowincjał jezuitów, o. Krzysztof Dyrek SJ, nominacja została ogłoszona 12 lutego. Tzw. asystencja Europy Centralnej obejmuje kraje języka niemieckiego, Węgry, Skandynawię i kraje bałtyckie, a asystencja Europy Wschodniej, nazywana wcześniej „słowiańską”, obejmuje teren Europy Środkowej i Wschodniej, w tym Rumunię i dawny ZSRR. O. Adam Żak należy do Prowincji Polski Południowej. Wcześniej był prowincjałem w Krakowie i asystentem ds. Europy Wschodniej.

Jak podkreśla o. Dyrek, nowa odpowiedzialność i nowe wyzwanie tego bezpośredniego współpracownika generała jezuitów polega na tym, że po raz pierwszy jest on równocześnie asystentem dla Europy Centralnej i Wschodniej. „Na razie jest to «unia personalna», ale idziemy w kierunku zjednoczenia tych dwóch asystencji – powiedział o. Dyrek. – Potrzeba na to jeszcze czasu i przygotowań, także strukturalnych, ale jest to konkretny przykład myślenia o dobru wspólnym, żeby nie było dzielących nas granic, ale współpraca pomiędzy różnymi prowincjami tych dwóch naszych asystencji”.

Oprócz o. Adama Żaka generał jezuitów ogłosił nominacje swych ośmiu innych asystentów regionalnych: ds. Afryki (o. Jean-Roger NDombi), Ameryki Łacińskiej Południowej (o. Marcos Recolons z Boliwii), Ameryki Łacińskiej Północnej (o. Gabriel Rodriguez z Kolumbii), Azji Południowej (o. Lisbert D’Souza z Bombaju), Azji Wschodniej i Oceanii (o. Daniel Huang z Filipin), Europy Południowej (o. Joaquin Barrero z Kastylii), Europy Zachodniej (o. Antoine Kerhuel z Francji) oraz Stanów Zjednoczonych (o. James Grummer z Wisconsin).

21 lutego uczestników Kongregacji Generalnej Towarzystwa Jezusowego przyjmie Benedykt XVI.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5