Mniej ministrantów

Sport zamiast religii. Spada zainteresowanie ministranturą. W parafiach jest nawet o połowę mniej chłopców służących do mszy niż kilka lat temu. Przy ołtarzu pojawiają się dziewczynki - twierdzi Rzeczpospolita.

W parafii Najświętszego Serca Jezusowego na Pradze jest 80 ministrantów.

– Pamiętam czasy, kiedy było ich nawet 200 – przyznaje proboszcz Wiesław Kania.

W parafii św. Andrzeja Boboli Patrona Polski na Rakowcu jest ich ok. 60. – W porównaniu z latami 90. to trzykrotnie mniej. Wtedy pół klasy służyło do mszy, teraz jedna, dwie osoby – mówi ksiądz Stanisław Pacholik. Problem ma też ks. Józef Groński, proboszcz bemowskiej parafii Matki Bożej Królowej Aniołów: – Mamy 100 ministrantów. Kiedyś było nawet 170 – przyznaje. – A ołtarz bez ministrantów jest jak drzewo bez liści – mówi ks. Kania.

Skąd taka różnica? Zdaniem duchownych to efekt m.in. niżu demograficznego.

– Dziesięć lat temu do Pierwszej Komunii szło rocznie 500, a nawet 600 dzieci. Teraz raptem 200 – 250 – opowiada ks. Groński.

Z ministranturą wiążą się też obowiązki. Dzieci mają cotygodniowe zbiórki, pełnią dyżury, pomagają podczas kolędy.

– Na to trzeba czasu. A dziś dzieci i młodzież mają mnóstwo zajęć pozalekcyjnych. Chodzą do szkół językowych, tańca, muzycznych. Ministrantura nie jest dla nich priorytetem – przyznaje ks. Krzysztof Pawlukowski z bazyliki NSJ.

Ale dużo zależy od rodziców i ich zaangażowania w życie parafialne. – To oni wyrażają zgodę na ministranturę. To ich postawa jest tutaj decydująca. My nie możemy nikomu niczego narzucić – przyznaje ks. Kania. – Syn chciał być ministrantem, więc się zgodziłam. Jak się dobrze zorganizuje czas, to wszystko da się pogodzić – mówi Anna Grochowska, mama Adriana, który od trzech lat służy do mszy w bazylice przy ul. Kawęczyńskiej.

Jednak według wielu rodziców ministrantura jest nudna, więc dzieci wybierają zajęcia ciekawsze.

– Część twierdzi też, że z tego nie ma żadnych konkretnych korzyści – mówi jeden z księży.

Kapłani starają się przyciągnąć młodych ludzi : wychodzą z ministrantami i kandydatami na nich na basen, do kina, grają w piłkę, wyjeżdżają na obozy.

Jednak nie zawsze te zabiegi przynoszą pożądane rezultaty. Próbą okazują się wakacje. – Po nich 10 – 15 proc. ministrantów nie wraca do kościoła – przyznaje ks. Pacholik.

Sytuację ratują dziewczynki, które coraz chętniej wkładają ministranckie alby. Pozwolił na to papież Jan Paweł II 12 lat temu. Jednak wciąż w Polsce jest to widok bardzo rzadki, szczególnie na prowincji.

– Byłam ciekawa, jak to jest stać przy ołtarzu podczas mszy – mówi dziesięcioletnia Ola Frelik, która drugi rok posługuje w rakowieckiej parafii św. Andrzeja Boboli. – Nie miałam nic przeciwko – mówi jej mama.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11