W górskim sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na Mentorelli niedaleko Rzymu odbyły się uroczystości jubileuszowe 150 lat obecności w tym miejscu księży zmartwychwstańców. Połączone były one z dorocznym odpustem. Uroczystej liturgii przewodniczył kard. Zenon Grocholewski, prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego.
Jak podkreśla rektor sanktuarium, ks. Adam Otrębski CR pielgrzymi przybywają tam już od tysiąca pięciuset lat. Pierwszy kościół poświęcony Matce Bożej nazywał się wtedy Santa Maria in Vultwilla. Później miejsce to nazywało się Vultorella, a obecnie nosi nazwę Mentorella. Kościół wybudowany był już w 594 roku. W okresie od VII do XV wieku miejscem tym opiekowali się Benedyktyni. Gdy zakonnicy opuścili Mentorellę, przez 200 lat nikt tam nie mieszkał. W okresie tym w sanktuarium nie było także kultu. Zatrzymywali się tam jedynie pasterze czy wędrowni kupcy. Natomiast w 1661 roku miejsce to na nowo odkryli jezuici. W 1857 roku papież Pius IX ofiarował sanktuarium księżom Zmartwychwstańcom.
Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na Mentorelli rozsławił Jan Paweł II, który przybywał tam wielokrotnie. Najpierw jako biskup i kardynał, a następnie Papież. W październiku ubiegłego roku miejsce to odwiedził także Benedykt XVI.
"Jesteście umiłowanymi córkami i synami Boga, jesteście umiłowanymi dziećmi Maryi".
Jak zwykle na początku nowego roku kalendarzowego spotkał się z ambasadorami w Auli Błogosławieństw.