Siostry felicjanki mają nową przełożoną generalną. Została nią Amerykanka, siostra Maria Barbara Ann Bosch. Wyboru dokonano podczas obradującej w Rzymie kapituły generalnej zgromadzenia sióstr św. Feliksa z Kantalicjo.
Uczestnicząca w kapitule s. Maria Fidelia Janas podkreśla, że nowa przełożona generalna dla wielu sióstr jest osobą nową. Mało jest znana przez polskie siostry. Wynika to stąd, że podchodzi z Chicago i tam przez „ostatnie 12 lat sprawowała urząd przełożonej prowincjalnej”. S. Maria Barbara Ann Bosch funkcję przełożonej generalnej felicjanek pełnić będzie przez najbliższe 6 lat.
S. Maria Fidelia podkreśla, że zgromadzenie liczy obecnie ponad 1900 sióstr. „Jeżeli patrzymy krajami to w Stanach Zjednoczonych jest nas obecnie 1014, w Polsce 824, w Brazylii 33, a w Kanadzie 46”. Felicjanki pracują także na misjach. „Gdy mówimy o pracy polskich sióstr to skierowana jest ona głównie do krajów byłego Związku Radzieckiego. Siostry z Przemyśla pracują na Ukrainie, z Krakowa w Estonii, a siostry z prowincji warszawskiej pracują w Kenii i Rosji” – mówi s. Maria Fidelia.
66-letnia siostra Maria Barbara Ann Bosch do zgromadzenia sióstr felicjanek wstąpiła 48 lat temu. Ukończyła studia teologiczne i pedagogiczne. Swą wiedzę wykorzystywała pracując jako nauczycielka w szkołach podstawowych oraz w gimnazjum. Ostatnie 12 lat kierowała chicagowską prowincją zgromadzenia.
Do Rady Generalnej Zgromadzenia Sióstr św. Franciszka z Kantalicjo wybrane zostały: s. Maria Cabrini Procopio, wikaria generalna z Coraopolis, PA; s. Maria Ambrose Wozniak, radna generalna z Buffalo, NY; s. Maria Inga Borko, radna generalna z Warszawy; s. Maria Reginalda Gągała, radna generalna z Przemyśla oraz s. Janet Marie Kurgan, radna generalna z Lodi, NJ.
Siostry felicjanki powstały w połowie XIX w. w Polsce. Ich powołaniem jest ukazywanie bezgranicznej miłości Boga, objawiającej się w całkowitym poddaniu się jego woli. Swą misję realizują poprzez posługę dzieciom, osobom starszym, opuszczonym, samotnym, chronicznie chorym oraz rodzinom potrzebującym pomocy. Założycielka zgromadzenia, Maria Angela Truszkowska, została beatyfikowana w 1993 r. przez Jana Pawła II.
„Jesteśmy z was dumni, ponieważ pozostaliście tymi, kim jesteście: chrześcijanami z Jezusem” .
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To nie tylko tradycja, ale przede wszystkim znak Bożej nadziei.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).