Sanktuarium Świętego Michała Archanioła na Górze Gargano.
Po wejściu do Niebiańskiej Bazyliki, trzeba skręcić w prawo, aby znaleźć się w obrębie cudownej groty. W części wyznaczonej na prezbiterium znajduje się rzeźba św. Michała Archanioła wykonana przez Sansovino z białego marmuru z Carrary. Ma 130 cm wysokości i znajduje się w specjalnie wykonanej urnie ze srebra i kryształu. Święty Michał przedstawiony jest jako książę wojsk niebieskich w stroju legionisty rzymskiego, pod stopami którego leży szatan: potwór o twarzy małpy, udzie kozła, pazurach lwa i ogonie węża. Święty Michał ukazany jest jako uśmiechnięty młodzieniec. Na Jego głowie znajdują się delikatne, kręcone loki. W Jego prawej podniesionej ręce znajduje się miecz gotowy do uderzenia bestii.
Każdego roku 8 maja (rocznica zjawień) i 29 września (poświęcenie bazyliki) w miasteczku Monte Sant’Angelo wyrusza procesja z cudowną figurą. Wtedy też na głowę św. Michała zakłada się złotą koronę. Święty Michał, który szczególnie obrał sobie ten piękny region Włoch, jest potężnym orędownikiem za nami u Boga. Jest przede wszystkim postrachem duchów piekielnych. Jego pomocy przyzywa się przy odmawianiu egzorcyzmów.
W języku hebrajkim imię Michał brzmi „Michael” i znaczy „Któż jak Bóg” („Quis ut Deus”). Taki to właśnie napis widnieje nad cudowną figurą w Niebiańskiej Bazylice. Święty Michał przez Żydów uważany był za obrońcę narodu wybranego. Tradycja przypisuje mu zadanie składania na szalę dobrych i złych uczynków dusz stojących na Sądzie Bożym. Dlatego też w ikonografii przedstawiany jest z wagą. Jest patronem aptekarzy, złotników, kupców, producentów wag, sędziów i mistrzów szermierki. Jego opiece w szczególny sposób powierza się policja i spadochroniarze Francji i Włoch.
Ojciec Święty Jan Paweł II nawiedził sanktuarium św. Michała dnia 24 maja 1987 roku. On też udzielił odpustu zupełnego (odpuszczenia dotychczasowej kary za grzechy) pod zwykłymi postaciami: spowiedź św., Komunia św., modlitwa w intencji papieża oraz wykluczenie jakiegokolwiek przywiązania do grzechu wszystkim, którzy przybędą do sanktuarium w pielgrzymce zorganizowanej lub którzy przybędą raz w roku w dniu dowolnie przez siebie wybranym.
Akt oddania się św. Michałowi Archaniołowi
Najchwalebniejszy Książę chórów anielskich, dzielny obrońco Boga Najwyższego,
gorliwy miłośniku chwały Bożej, postrachu zbuntowanych aniołów, umiłowanie i radości aniołów sprawiedliwych, św. Michale Archaniele, pragnąc należeć do grona Twoich czcicieli ofiaruję się Tobie i poświęcam
Oddaję Twojej czujnej opiece siebie samego, moją pracę, moją rodzinę, przyjaciół i wszystko co do mnie należy. Będąc biednym grzesznikiem, mizerna jest moja ofiara, ale Ty nie pogardzisz uczuciami mego serca.
Pamiętaj, że od dzisiaj jestem pod Twoją szczególną opieką, proszę Cię więc, nie opuszczaj mnie przez całe moje życie. Wybłagaj mi u Pana przebaczenie moich licznych i ciężkich grzechów, łaskę ukochania całym sercem mojego Boga, drogiego Zbawiciela Jezusa Chrystusa, najsłodszej Matki Maryi i wszystkich ludzi, moich braci, umiłowanych przez Boga Ojca i odkupionych przez Syna Bożego.
Upraszaj mi wszelką pomoc niezbędną do otrzymania korony chwały niebieskiej. Broń mnie zawsze od nieprzyjaciół mojej duszy, a w sposób szczególny w ostatnim momencie mego życia.
Przybądź mi z pomocą o chwalebny Archaniele, bądź przy mnie podczas duchowych zmagań, oddal ode mnie w czeluści piekielne anioła sprzeniewierzonego i pysznego, którego pokonałeś i upokorzyłeś podczas walki na niebie.
Zaprowadź mnie przed tron Boga Najwyższego, abym głosił razem z tobą, o Święty Michale Archaniele, i ze wszystkimi Aniołami cześć, chwałę i dziękczynienie Temu, który żyje i króluje na wieki wieków. Amen
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.