Watykan ma w sobie coś tajemniczego. Ks. Michael Collins zaprasza w podróż za kulisy tego fascynującego miasta-państwa. Jego znakomity album pozwala zobaczyć to, czego turysta na ogół nie widzi.
Życie codzienne WatykanuNajbardziej oryginalną częścią tego wydawnictwa jest rozdział poświęcony codziennemu życiu tego miasta-państwa. Watykan pełni rolę papieskiego urzędu, ale jest jednocześnie odrębnym państwem, ze wszystkimi atrybutami państwowości. Ma swoich obywateli (około 450 osób), korpus dyplomatyczny, flagę, hymn, służbę bezpieczeństwa, finanse, media i pocztę. Walutą Watykanu jest dziś euro. Pierwsze watykańskie monety euro, z wizerunkiem Jana Pawła II, wybito w roku 2002. Ich zdobycie graniczy dziś z cudem. Wszystkie nowe monety są natychmiast rozchwytywane przez kolekcjonerów. Również znaczki watykańskie są rarytasem poszukiwanym przez filatelistów.
Album w formie minifotoreportaży pokazuje z bliska wybranych Watykańczyków. Widzimy ich zarówno przy swoich watykańskich obowiązkach, jak i prywatnie. Poznajemy kard. Leonardo Sandriego, prefekta Kongregacji dla Kościołów Wschodnich, ale także kleryka, zakrystiana, konserwatora mozaik i fresków, 11-letniego sopranistę z Chóru Kaplicy Sykstyńskiej, szefa watykańskiej florerii, czyli działu zajmującego się dostarczaniem krzeseł, dywanów, dekoracji na uroczystości papieskie. Polka, siostra Agnieszka Maria ze zgromadzenia misjonarek miłości założonego przez Matkę Teresę z Kalkuty, pracuje w watykańskim schronisku dla bezdomnych Dono di Maria. Nie zabrakło rzecz jasna także portretu papieskiego żołnierza z Gwardii Szwajcarskiej.
Po domowemu w Watykanie Chłonąłem ten album z ogromną ciekawością. Przypomniały mi się słowa pewnego emerytowanego angielskiego nauczyciela, którego poznałem kiedyś w Londynie. Ten głęboko wierzący katolik opowiadał mi o swojej pierwszej podróży do Rzymu. – Kiedy wszedłem do Bazyliki św. Piotra, poczułem, że jestem w domu – wyznał. Moje pierwsze wrażenia z tego miejsca były zgoła inne. Pamiętam, że będąc pierwszy raz w Rzymie, byłem przytłoczony ogromem Watykanu, jego bogactwem, „turystycznym” zgiełkiem. Moje spojrzenie zmieniło się, kiedy na Placu św. Piotra przeżywałem śmierć Jana Pawła II, a potem wraz z milionami pielgrzymów modliłem się przed jego ciałem ustawionym przed konfesją św. Piotra. Wtedy poczułem dokładnie to samo co ów angielski nauczyciel: „to jest mój dom”. Myślę, że nie przypadkiem album otwierają zdjęcia z papieskich celebracji z różnych okresów roku liturgicznego. Watykan pozostaje przede wszystkim miejscem gromadzenia się Kościoła wokół papieża, następcy św. Piotra, biskupa Rzymu i pierwszego pasterza Kościoła powszechnego. Sednem tajemnicy tego miejsca jest posługa papieża dla Kościoła i dla świata.
Ks. Michael Collins, Watykan, Hachette Polska, Warszawa 2009