Ekspertki od Afryki

Jako kobiety jesteśmy posłane do kobiet w Afryce. Będąc posłana jako kobieta sama muszę znać moją tożsamość, godność i osobowość jako kobieta.

Czym jest Afryka dla Sióstr Misjonarek NMP Królowej Afryki?
Afryka ma wielkie znaczenie w życiu każdej naszej siostry, ponieważ właśnie temu kontynentowi poświęcamy wszystkie nasze zdolności, umiejętności, naszą wiedzę i całe nasze życie. Każda z sióstr wyjeżdża do Afryki, by służyć ludziom i współpracować w budowaniu Królestwa Bożego. Afryka jest tym, co nas łączy gdziekolwiek jesteśmy. Obecnie pracujemy w 16 krajach Afryki, ale jesteśmy świadome potrzeb w wielu jeszcze innych krajach tego kontynentu. Niektórzy uważają, że jesteśmy ekspertkami od Afryki. Podzielam to zdanie, ponieważ na tym kontynencie powstało nasze zgromadzenie, tam pracowały tysiące naszych sióstr, tam realizujemy się dzisiaj i tam wszystkie jesteśmy posłane. Gdziekolwiek jesteśmy - nasza misja jest zawsze skierowana na rzecz Afryki, jak mówią nasze Konstytucje: "Przekonany, że zbawienie jest dla wszystkich ludzi, pobudzony Duchem Świętym, Kard. Lavigerie powołał do istnienia Zgromadzenie Sióstr Misjonarek NMP Królowej Afryki. Jest ono wybitnie misyjne i skierowane wyłącznie dla Afryki, gotowe odpowiedzieć na potrzeby innych Kościołów, na prośbę Papieża." Konst. Nr 1b.

A czym Afryka jest dla siostry osobiście?
W głębi mojego serca czuję się zaproszona do pracy na tym kontynencie. Za naszym Założycielem mogę powiedzieć: "W Afryce pokochałam wszystko, wschody i zachody słońca, zieleń traw, zapach ziemi, najwyższy szczyt Kilimandżaro a nade wszystko, tamtych ludzi. Którzy są prości w sposobie życia, a w ich sercach drzemie ogromny entuzjazm."

Czym charakteryzuje się życie w Waszym zgromadzeniu?
Od początku naszego istnienia wspólnoty są międzynarodowe. Dzisiejsze siostry pochodzą z 29 krajów. Sama mam doświadczenie życia we wspólnocie, gdzie jest 5 sióstr z trzech rożnych kontynentów i 5 rożnych krajów. To nasze bogactwo. Żyjąc pod jednym dachem pomimo tego, że pochodzimy z różnych krajów, mamy różne kolory skóry, różne doświadczenia, różne języki, świadczymy że to Chrystus nas wybrał i powołał do tego zgromadzenia i misji. Ludzie patrzą na nas i widzą, że to Chrystus jest tym, który nas łączy.

Proszę powiedzieć o doświadczeniu swojej pracy.
W 1986 roku wyjechałam do Tanzanii, gdzie pracowałam przez 12 lat, najpierw na południu i potem na północy kraju. To kraj trzy razy większy od Polski, zamieszkiwany przez około 40 mln ludzi, gdzie językiem urzędowym jest j. angielski i j. swahili. Pracowałam tam jako pielęgniarka. Dużo uczyłam się od tamtych ludzi i bardzo mile wspominam pracę w tym kraju. Czułam się tam zawsze jak u siebie. Na mojej osobie zdanie z Ewangelii, ktokolwiek opuści Ojca, matkę swoją stokroć więcej otrzyma - sprawdziło się w stu procentach. W latach 2004-2007 byłam w Kenii, a następnie zostałam posłana do Polski. Niedawno wróciłam z ukochanej Afryki, co uważam za wielki dar.

W jakim celu siostra pojechała do Kenii?
Zgromadzenie nasze zorganizowało spotkanie dla sióstr formatorek. W czasie tego spotkania omawiałyśmy ważne elementy związane z formacją przyszłych sióstr misjonarek takie jak: tożsamość, poczucie przynależności, poznanie siebie, bliższe i dalsze przygotowanie do pracy misyjnej. Wspólnie szukałyśmy sposobów jak lepiej pomóc młodym kobietom w pełnym rozwoju jako osoby, aby jak najpełniej mogły potem wypełnić swoje powołanie zakonne i misyjne.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9