Ci, którzy osiągnęli już chwałę nieba, uczą nas "świętości życia, miłości Boga i bliźnich, abyśmy byli ‘solą ziemi i światłem świata’" – mówił w uroczystość Wszystkich Świętych papież Benedykt XVI do zgromadzonych na placu świętego Piotra Polaków.
W poznaniu owej nauki, którą pragną nam wpoić święci i błogosławieni, niezwykle pomocna może okazać się najnowszych publikacja wydawnictwa PWN, nosząca tytuł „Święty na każdy dzień”. Ta mająca formę poręcznego leksykonu książka zbiera nie tylko żywoty najpopularniejszych świętych, ale także informacje o mniej znanych patronach, których biogramy możemy prześledzić na kolejnych jej stronach.
Obok apostołów i świętych średniowiecznych, takich jak Cyryl i Metody, św. Franciszek, czy Tomasz z Akwinu, mamy okazję zapoznać się tu również z żywotami tak egzotycznych i rzadko wspominanych świętych, jak Hipacy, Kataldo, czy Kordula. Ta ostatnia miała być towarzyszką świętej Urszuli, która poniosła męczeńską śmierć z rąk Hunów w okolicach dzisiejszej Kolonii. Tam też była ona w wiekach średnich szczególnie czczona.
Wspomnienie świętej Korduli przypada na 22 października. Jak wyglądała ta mało nam dziś znana patronka kobiet niezamężnych oraz szukających mężów? Jak przedstawiano w malarstwie innych kanonizowanych i beatyfikowanych patronów? O tym możemy się przekonać z licznych ilustracji, które wzbogacają publikację „Święty na każdy dzień”.
Urszula i Kordula ukazane zostały na XVII-wiecznym fragmencie predelli ołtarza H. Griega z pelplińskiej katedry. Święty Wacław przedstawiony jest na witrażu z praskiej katedry pod wezwaniem świętego Wita. Święty Fermin figuruje na płaskorzeźbie z katedry Notce-Dame w Amiens. Jest więc najnowsze wydawnictwo PWN-u również okazją do zapoznania się największymi arcydziełami w historii sztuki sakralnej.
Bez wątpienia warto sięgnąć po tę książkę. Wszak „świętość jest powołaniem każdego człowieka”, jak powiedział metropolita katowicki arcybiskup Damian Zimoń podczas 70-lecia śmierci siostry Dulcissimy Hoffmann. Być może właśnie dzięki „Świętym na każdy dzień” zdołamy się tej świętości choć trochę nauczyć…
***
„Święty na każdy dzień”
Wydawnictwo: PWN
Rok wydania: 2009
Ilość stron: 384
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.