Fioletowe guziki, pasy i pelerynki to pierwsza rzecz, jaka rzuca się w oczy, gdy patrzymy na kanonika. Na czym jednak polega istota tej kościelnej godności?
Częścią stroju kanoników są również noszone na łańcuchach medaliony, tzw. dystynktoria.Zadaniem kanoników jest modlitwa we wspólnocie, uczestniczenie w bardziej uroczystych obchodach liturgicznych w kościele katedralnym czy kolegiackim, a czasem także dodatkowe funkcje powierzone przez biskupa diecezji. W przypadku kanoników będących członkami Kolegiackiej Kapituły Świętego Krzyża ich szczególnym zadaniem w naszych czasach jest szerzenie czci Krzyża Świętego.
Przypomniał o tym abp Marian Gołębiewski 14 września, kiedy członkowie tej kapituły obchodzili swoje święto patronalne – Święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Kanonicy zgromadzili się tego dnia na Ostrowie Tumskim w kościele pw. Świętego Krzyża, by razem modlić się liturgią godzin i uczestniczyć we Mszy św. pod przewodnictwem arcybiskupa z udziałem bp. Edwarda Janiaka. W homilii ks. inf. Adam Drwięga, prepozyt kapituły, mówił o znaku krzyża – kluczu do bram raju, kosmicznym drzewie łączącym niebo z ziemią i ludzi między sobą, znaku miłości i zbawienia.
Kolegiacka Kapituła Świętego Krzyża – druga w archidiecezji wrocławskiej, obok Kapituły Archikatedralnej – została erygowana w 1288 r. przez bp. Tomasza i księcia IV Probusa. W 1810 r. została zsekularyzowana przez pruskie władze, a po 188 latach restytuowana przez kard. Henryka Gulbinowicza dekretem z 14 września 1998 r.
Jej siedzibą, jak przed wiekami, pozostaje wrocławski kościół pw. św. Krzyża. Funkcja kanonika w historii przybierała różne formy; przez pewien czas kanonikami mogli być również ludzie świeccy. Do grona świętokrzyskich kanoników należał m.in. Mikołaj Kopernik.
«« | « |
1
| » | »»