Na zaproszenie biskupa witebskiego Władysława Blina delegat Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa emigracji biskup Ryszard Karpiński odwiedził diecezję witebską. Okazją do wizyty była 5. rocznica istnienia diecezji i 100-lecie konsekracji kościoła pod wezwaniem Imienia Maryi w Parafianowie.
Ks. bp Ryszard Karpiński w otoczeniu młodych Polaków z diecezji witebskiejDiecezja witebska powstała 13 października 1999 r. z części dawnej archidiecezji mohylowskiej i archidiecezji wileńskiej. Patronem nowej diecezji został św. Jozafat Kuncewicz, który na tych terenach oddał życie za wiarę 380 lat temu.
Pięć lat temu pracowało tutaj 30 kapłanów i 20 zakonnic w 30 parafiach. Aktualnie istnieje 100 parafii, w których pracuje 90 księży, w tym 22 miejscowych, spośród których 15 wyświęcił miejscowy ordynariusz, i 70 zakonnic. Do kapłaństwa przygotowuje się 40 kandydatów.
Diecezja witebska obejmuje teren województwa, na którym zamieszkuje ok. 1,5 mln ludności, z czego ok. 300 tys. osób to katolicy.
W ciągu pięciu lat miejscowemu biskupowi udało się utworzyć podstawowe struktury, potrzebne do sprawnego kierowania diecezją; powołane zostały w tym czasie Kuria Diecezjalna, Sąd Biskupi, Rada Kapłańska, Rada Duszpasterska, diecezjalna Caritas wspomagająca ludzi w trudnej sytuacji. Wystarczy wspomnieć, że codziennie ok. 500 osób korzysta z piekarni Caritasu. Wszystkie te instytucje diecezjalne mieszczą się w kilku pomieszczeniach 10 piętrowego wieżowca na jednym z największych osiedli mieszkaniowych.
W ramach państwowej telewizji, raz w miesiącu diecezja dysponuje programem religijnym pod hasłem "Droga do Boga". Natomiast w każdą niedzielę transmitowana jest Msza św. z katedry mińskiej na całą Białoruś. Na Uniwersytecie Witebskim od dwóch lat czynny jest ekumeniczny fakultet teologiczny na Wydziale Historii.
Więcej na następnej stronie
«« | « |
1
|
2
|
3
|
4
|
»
|
»»