Duszpasterz polonijny na Witebszczyźnie

publikacja 30.03.2004 11:50

Na zaproszenie biskupa witebskiego Władysława Blina delegat Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa emigracji biskup Ryszard Karpiński odwiedził diecezję witebską. Okazją do wizyty była 5. rocznica istnienia diecezji i 100-lecie konsekracji kościoła pod wezwaniem Imienia Maryi w Parafianowie.

Ks. bp Ryszard Karpiński w otoczeniu młodych Polaków z diecezji witebskiej

Ks. bp Ryszard Karpiński w otoczeniu młodych Polaków z diecezji witebskiej


Diecezja witebska powstała 13 października 1999 r. z części dawnej archidiecezji mohylowskiej i archidiecezji wileńskiej. Patronem nowej diecezji został św. Jozafat Kuncewicz, który na tych terenach oddał życie za wiarę 380 lat temu.

Pięć lat temu pracowało tutaj 30 kapłanów i 20 zakonnic w 30 parafiach. Aktualnie istnieje 100 parafii, w których pracuje 90 księży, w tym 22 miejscowych, spośród których 15 wyświęcił miejscowy ordynariusz, i 70 zakonnic. Do kapłaństwa przygotowuje się 40 kandydatów.

Diecezja witebska obejmuje teren województwa, na którym zamieszkuje ok. 1,5 mln ludności, z czego ok. 300 tys. osób to katolicy.

W ciągu pięciu lat miejscowemu biskupowi udało się utworzyć podstawowe struktury, potrzebne do sprawnego kierowania diecezją; powołane zostały w tym czasie Kuria Diecezjalna, Sąd Biskupi, Rada Kapłańska, Rada Duszpasterska, diecezjalna Caritas wspomagająca ludzi w trudnej sytuacji. Wystarczy wspomnieć, że codziennie ok. 500 osób korzysta z piekarni Caritasu. Wszystkie te instytucje diecezjalne mieszczą się w kilku pomieszczeniach 10 piętrowego wieżowca na jednym z największych osiedli mieszkaniowych.

W ramach państwowej telewizji, raz w miesiącu diecezja dysponuje programem religijnym pod hasłem "Droga do Boga". Natomiast w każdą niedzielę transmitowana jest Msza św. z katedry mińskiej na całą Białoruś. Na Uniwersytecie Witebskim od dwóch lat czynny jest ekumeniczny fakultet teologiczny na Wydziale Historii.

Więcej na następnej stronie

W celu zbudowania wspólnoty kapłanów i sióstr zakonnych, każdego miesiąca w innej parafii odbywa się dzień skupienia, na który składają się: adoracja Najświętszego Sakramentu, Msza św. z homilią, konferencja ascetyczna i wspólny posiłek.

27 marca 2004 r. dzień skupienia połączony był z obchodami 100-lecia kościoła pw. Imienia Maryi w miejscowości Parafianowo. Kościół ten przez około 40 lat czasów komunistycznych był zamknięty i zamieniony na magazyn napojów alkoholowych. W spotkaniu uczestniczyło ok. 70 kapłanów i 50 sióstr zakonnych oraz liczne rzesze wiernych przybyłych z parafii i okolicznych miejscowości.

Obchody 100-lecia parafii pw. Imienia Maryi w Parafianowie

Obchody 100-lecia parafii pw. Imienia Maryi w Parafianowie

Msza św. w kościele pw. Imienia Maryi w Parafianowie

Msza św. w kościele pw. Imienia Maryi w Parafianowie


W homilii Ksiądz Biskup Ryszard Karpiński wyraził uznanie dla świadectwa żywego Kościoła w czasach, gdy przez 40 lat świątynia była zamknięta dla sprawowania kultu.

Stosownie do zaleceń Konferencji Episkopatu Białorusi, Msza św. sprawowana jest w dwóch językach: białoruskim i polskim, stosownie do potrzeb.

Więcej na następnej stronie
Msza św. w katedrze w Witebsku

Msza św. w katedrze w Witebsku

Bp Ryszard Karpiński wśród wiernych przed katedrą w Witebsku

Bp Ryszard Karpiński wśród wiernych przed katedrą w Witebsku


Drugi dzień wizyty był również obfity w wydarzenia: poranna Msza św. w katedrze witebskiej zgromadziła rzesze wiernych, którą poprzedziło nabożeństwo Gorzkich Żali śpiewanych w języku polskim. Zgromadzeniu eucharystycznemu przewodniczył duszpasterz Polonii biskup Ryszard Karpiński wraz z miejscowym ordynariuszem. Liturgię ubogacił przepiękny śpiew katedralnego chóru "Hosanna".

Więcej na następnej stronie

Niezwykle uroczyście przyjął dostojnego gościa Dom Polski im. Jana Pawła II, który jest siedzibą Wojewódzkiego Oddziału Związku Polaków na Białorusi. Jest to miejsce wyjątkowe, w którym od 12 lat pielęgnuje się język, tradycję i kulturę polską, czego dowodem była okolicznościowa akademia przygotowana przez dzieci, młodzież i dorosłych. Ogromnym przeżyciem było słuchanie występujących artystów, posługujących się piękną polszczyzną. Wielkim zainteresowaniem cieszył się tygodnik "Niedziela", który Ksiądz Biskup wręczał na zakończenie spotkania. W godzinach popołudniowych dostojni goście odwiedzili Witebskie parafie, dom Chagalla i posiadłość Repina.

Spotkanie w Domu Polskim w Witebsku

Spotkanie w Domu Polskim w Witebsku

Przed Domem Polskim w Witebsku

Przed Domem Polskim w Witebsku


W drodze powrotnej do Polski ksiądz biskup spotkał się w Mińsku z arcybiskupem nuncjuszem apostolskim na Białorusi i w towarzystwie konsula RP z Brześcia przekroczył granicę, udając się do domu.

W czasie pobytu na Witebszczyźnie Dostojnemu Gościowi towarzyszyli: ksiądz prałat Tadeusz Pajurek, dyr. ekonomiczny Archidiecezji Lubelskiej i ksiądz kanonik Andrzej Gorczyca , duszpasterz polonijny w USA.

(wykorzystano materiały Kurii w Witebsku)