Wielki humanista - św. Edmund Campion

Już w młodości należał do najwybitniejszych humanistów. Święty był obdarzony talentem literackim, pisał wiersze i dramaty dla teatrów. Zdobył tytuł mistrza nauk wyzwolonych, mając 24 lata.

Św. Edmund Campion urodził się 25 stycznia 1540 roku w Londynie. Już w młodości należał do najwybitniejszych humanistów. Ukończył celująco szkołę w Londynie, a potem uniwersytet na Oksfordzie. Wyróżniał się zdolnościami oratorskimi, które prezentował z okazji uroczystości i manifestacji. Święty był obdarzony talentem literackim, pisał wiersze i dramaty dla teatrów. Zdobył tytuł mistrza nauk wyzwolonych, mając 24 lata.

W 1564 został mianowany diakonem Kościoła anglikańskiego i złożył przysięgę supremacyjną, która uznawała króla za głowę Kościoła Katolickiego w Anglii. Edmund złożył wspomnianą przysięgę pod naciskiem opinii.

Prześladowania za panowania Elżbiety i śmierć męczeńska bohaterów budziły niepokój świętego. Rozczytując się w pismach Ojców Kościoła, zwrócił się ku katolicyzmowi. Ostatecznie opowiedział się za wiarą katolicką. Za okazywanie jawnej sympatii prześladowanym nie dopuszczono go do katedry profesora w Dublinie. Gdy jego życie było zagrożone, schronił się we Francji, gdzie istniało kolegium, założone dla kształcenia kapłanów w Anglii. W 1573 roku wstąpił w Rzymie do Towarzystwa Jezusowego,kontynuując w kolegium studia teologii. W 1579 roku otrzymał w Pradze święcenia kapłańskie.

W 1580 roku Edmund Campion został wezwany do Rzymu. Papież Grzegoz XIII wysłał świętego do Anglii, aby tam założył misję jezuitów. Św. Edmundowi udało się dostać do Anglii wraz z o. Robertem Personsem, jednak policja śledcza szybko wpadła na jego trop. Działał w ukryciu, sprawując Msze święte i redagując płomienne pisma katolickie. Jego książeczka „Decem rationes” napisana w 1580 roku w krótkim czasie rozeszła się w nakładzie 400 tys. egzemplarzy. Władze postanowiły za wszelką cenę ukarać jej autora.

Edmunda Campiona aresztowano 27 lipca 1581 roku i uwięziono w londyńskim więzieniu Tower. Rozprawa sądowa odbyła się wobec samej królowej Elżbiety I. Święty bronił się, jednak został skazany przez sąd na karę śmierci prze ścięcie. Edmund szedł na śmierć modląc się za nawrócenie królowej. 1 grudnia 1581 został powieszony w Tyburn, a jego ciało poćwiartowano. Śmierć Edmunda stała się głośnym wydarzeniem w Europie, a jego dzieło doczekało się przekładów na wiele języków.

W Polce ukazały się dwa jego przekłady w 1584 roku za sprawą Piotra Skargi i Kaspera Wilkowskiego. Piotr Skarga do swojego tłumaczenia dołączył krótki życiorys Świętego. Święty Edmund Campion został beatyfikowany w 1886 roku. Kościół Katolicki w Anglii obchodzi 4 maja wspomnienia wszystkich męczenników, którzy ponieśli śmierć w XVI i XVII wieku.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • teofanes
  01.12.2019 11:03
  Z rozkazu Elżbiety I zamordowano św. Edmunda Campiona oraz grupę innych jezuitów (powieszono i wypatroszono). No i co? I nic. Czy jest głośno w Europie, także w Polsce o zbrodniach Elżbiety I, także bardziej radykalnych od niej purytanów? NIE!! Bo te zabójstwa popełniono w imię postępu. Protestanci byli "postępowi" (do dzisiaj wypisuje się bzdurne peany na temat pracowitości purytanów, inspirowanych religijnie, głównie wiarą w kalwińską podwójną predestynację), natomiast katolicy to byli "wsteczni papiści". Ich wolno było zabijać. Można sobie wyobrazić, jakie larum byłoby na Zachodzie i w samej Anglii po dziś dzień, gdyby w XVII wieku w taki sposób polski król traktował kalwinistów. Jak bylibyśmy oskarżani o wszystko co najgorsze. Dlatego warto studiować historię poszczególnych narodów Europy, aby móc choć trochę przyhamować arogancję niektórych ich, piszących, przedstawicieli.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11