Ks. Sopoćko został błogosławionym nie dlatego, że był spowiednikiem s. Faustyny, ale ze względu na to, jakim był spowiednikiem, kapłanem i chrześcijaninem – mówi ks. Henryk Ciereszko.
Szkice z życia błogosławionego
To pierwsza książka o ks. Michale Sopoćce, spowiedniku św. Siostry Faustyny, napisana przez osobę świecką. Stąd i nowe spojrzenie na osobę i życie człowieka, który – nie bez trudności - propagował objawienia i szerzył kult Bożego Miłosierdzia. Poznajemy go odwiedzając razem z autorką, Anną Dragan, miejsca, w których przebywał i słuchając wspomnień osób, które go znały. Barwne opisy przenoszą nas m.in. do Wilna, gdzie spotkał św. Faustynę i do skromnego pokoiku w domu przy ul. Poleskiej w Białymstoku, zamieszkanym dziś przez siostry ze Zgromadzenia Jezusa Miłosiernego. Autorka prowadzi ulicami Białegostoku, po których często spacerował, zaprasza do miejsc, w których się modlił. I pokazuje, jak stopniowo otwierała się przed nim głębia Bożego Miłosierdzia.
Anna Dragan: Z misją Bożego Miłosierdzia. Szkice z życia bł. ks. Michała Sopoćki, Wydawnictwo Księży Marianów, Warszawa 2008, s. 140
Rekolekcje z księdzem Sopoćką
Siostra Dominika Steć jest przełożoną Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego w miejscu, gdzie przez ostatnie 5 lat mieszkał ks. Michał Sopoćko. To ona napisała wstęp do jego Rekolekcji o Bożym Miłosierdziu, przygotowanych dla zgromadzeń zakonnych, ale skierowanych także do świeckiego czytelnika. Zwraca uwagę nieustanne odwoływanie się autora do Miłosierdzia Bożego. Jako plon rekolekcji uznaje on stan czystości, wyzbycia się grzechów, które jest wstępem do pracy nad sobą. „Bóg największe grzechy przebacza i zapomina o nich, dlatego krzywdzimy Boga i własną duszę, gdy ustawicznie wracamy pamięcią do dawnych win. Po rozgrzeszeniu nasze grzechy spoczywają w zawrotnej przepaści Miłosierdzia Bożego” – uspokaja.
Rekolekcje o Bożym Miłosierdziu z zapisków ks. Michała Sopoćki, red. s. Dominika Steć ZSJM, Wydawnictwo Księży Marianów, Warszawa 2007, s. 128
Droga świętości ks. Michała Sopoćki
Słowa: "Napisz, ze dniem i nocą wzrok mój spoczywa na nim..." wypowiedziane do siostry Faustyny Kowalskiej przez Pana Jezusa, dotyczyła jej spowiednika i kierownika duchowego, księdza Michała Sopoćki. Że są wyrazem błogosławieństw błogosławieństw i zupełnie wyjątkowego wybrania, nikogo zapewniać nie trzeba. W drodze życiowej księdza Sopoćki można zauważyć wyraźne ślady Bożego działania. Wierny charyzmatowi kapłańskiej posługi wzrastał w cnotach przynależnych temu stanowi. Zrządzeniem Opatrzności wybrany na powiernika duszy Świętej Faustyny, włączył się w misję jej powierzoną. Rozgłaszał światu prawdę o Miłosierdziu Bożym, jako jej gorliwy apostoł. Tajemnica miłosierdzia przeniknęła przeniknęła całe jego życie, kształtowała jego duchowość" (Ze wstępu do książki)
ks. Henryk Ciereszko, Droga świętości ks Michała Sopoćki, Wydawnictwo WAM
Życie i działalność księdza Michała Sopoćki
Książka "stanowi prawdziwą summę wiedzy i naukowej maestrii. Autor w wyczerpujący sposób rysuje bogatą sylwetkę oczekującego na beatyfikację Sługi Bożego ks. Michała Sopoćki. Przedstawia jego osobistą świętość i gorliwość kapłańską, a na tym tle (...) opatrznościowe dzieło kierownictwa duchowego świętej Apostołki Bożego Miłosierdzia, dopełnione gorliwym szerzeniem kul;tu tej Tajemnicy" (Ze wstępu do książki)
ks. Henryk Ciereszko, Życie i działalność księdza Michała Sopoćki. Pełna biografia apostoła Miłosierdzia, Wydawnictwo WAM Kraków 2006.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.