Powodem jest a napiętą sytuację w kraju, spowodowaną trwającymi od ponad 100 dni protestami przeciwko reżimowi prezydenta Daniela Ortegi.
Kościół w Nikaragui wycofał się z organizacji Dni w Diecezjach przed styczniowymi Światowymi Dniami Młodzieży Panama 2019. Informację, którą od piątku podawały lokalne media, potwierdza Komitet Organizacyjny spotkania młodych.
Ze względu na napiętą sytuację w kraju, spowodowaną trwającymi od ponad 100 dni protestami przeciwko reżimowi prezydenta Daniela Ortegi, Konferencja Episkopatu Nikaragui zadecydowała o wycofaniu się z organizacji Dni w Diecezji, które poprzedzają styczniowe 34. Światowe Dni Młodzieży w Panamie.
Informację tę potwierdził Komitet Organizacyjny ŚDM. "Mimo wszystko, zachęcamy pielgrzymów do przeżycia doświadczenia Dni w Diecezjach w Kostaryce i Panamie, gdzie trwają przygotowania, aby Was przyjąć i podzielić się z Wami [wiarą] w czasie poprzedzającym ŚDM. Jest to jedno z tych ubogacających doświadczeń, które najbardziej zmienia życie młodzieży" - piszą w komunikacie panamscy gospodarze.
Decyzja o wyłączeniu Nikaragui ze strefy organizującej przyjęcie pielgrzymów, poprzedzone było wielomiesięcznymi konsultacjami i modlitwami. Zarówno organizatorzy ŚDM, jak i młodzi ludzie, którzy mieli zarezerwowany pobyt w jednej z ośmiu diecezji Nikaragui, zapewniają o modlitwie w intencji pokoju w tym kraju i proszą o nią cały Kościół.
Trwające w Nikaragui manifestacje przeciwko prezydentowi Danielowi Ortedze, które trwają od 18 kwietnia, pochłonęły już ponad 300 ofiar. Coraz częściej dochodzi też do wystąpień antykościelnych i wymierzonych w chrześcijaństwo, a przedstawiciele Kościoła są atakowani i szykanowani, za udzielanie wsparcia protestującym obywatelom. 9 lipca bojówkarze zaatakowali i pobili arcybiskupa Managui kard. Leopoldo Brenesa, jego biskupa pomocniczego Silvio José Baeza i nuncjusza apostolskiego w Nikaragui abp. Waldemara Sommertaga.
XXXIV Światowe Dni Młodzieży odbędą się w dniach 22-27 stycznia 2019 w stolicy Panamy pod hasłem "Oto Ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według twego słowa" (Łk 1, 38). Od 17 do 21 stycznia poprzedzą je Dni w Diecezjach, przy czym po raz pierwszy odbędą się one nie tylko w kraju organizującym, ale także w sąsiedniej Kostaryce. W sumie pielgrzymów przyjmą gospodarze ośmiu kostarykańskich i ośmiu panamskich diecezji.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Archidiecezja katowicka rozpoczyna obchody 100 lat istnienia.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.