Kard. Duka złożył pozew ws. kontrowersyjnych spektakli

"Zachowanie teatru mocno zraniło moją wiarę i dlatego zwróciłem się do sądu, aby zdecydował, co jest jeszcze sztuką, a co szkodzi innym osobom i moim prawom".

Praski arcybiskup i prymas Czech, kard. Dominik Duka złożył pozew do sądu w Brnie w związku z kontrowersyjnymi przedstawieniami teatralnymi, które zdaniem kardynała naruszyły jego prawa zagwarantowane w Karcie Podstawowych Praw i Wolności - pisze w czwartek CTK.

Pozew złożony przez kardynała dotyczy dwóch spektakli w reżyserii chorwackiego reżysera i dramaturga Olivera Frljicia: "Nasza przemoc i wasza przemoc" oraz "Klątwa", które pokazywano w maju w ramach festiwalu "Świat Teatru 2018" w Brnie.

W jednej ze scen sztuki "Nasza przemoc, wasza przemoc" aktor ucharakteryzowany na Jezusa gwałci muzułmankę, w dramacie "Klątwa" jest scena seksu oralnego z rzeźbą przypominająca papieża Jana Pawła II. Spektakle wywołały protesty, w tym bezpośrednio na scenie teatru w Brnie.

Kardynał Duka uznał, że naruszone zostały jego prawa zawarte w Karcie Podstawowych Praw i Wolności, która jest częścią porządku konstytucyjnego Republiki Czeskiej. Pozew w imieniu kardynała złożył adwokat z Karlowych Warów Ronald Niemec, który jeszcze przed spektaklami w Brnie zaskarżył organizatorów festiwalu. Później swój pozew wycofał, a teraz złożył ponownie razem z kardynałem Duką - napisał portal dziennika "Lidove Noviny" ("LN"), który rozmawiał z adwokatem.

"LN" publikują także wypowiedź kardynała Duki, który oświadczył, że zdecydował się na złożeni pozwu jako osoba prywatna. Zastrzegł, że choć reprezentuje Kościół katolicki w Republice Czeskiej, przede wszystkim kocha Chrystusa jako człowiek. "Zachowanie teatru mocno zraniło moją wiarę i dlatego zwróciłem się do sądu, aby zdecydował, co jest jeszcze sztuką, a co szkodzi innym osobom i moim prawom".

Prymas Czech rozesłał w czwartek do mediów oświadczenie, w którym przypomniał, że jest zarówno praskim arcybiskupem, jak i członkiem Kościoła. "Ponieważ papież Franciszek mówi, że pasterz musi czuć tak jak owce z jego stada, moim obowiązkiem jest zabranie głosu nie tylko we własnym imieniu, ale także w imieniu innych. Sądzę, że przyzwoitość i szacunek dla innych i ich poglądów jest podstawą współżycia w społeczeństwie" - pisze kardynał Duka.

Pozwanym przez kardynała Dukę jest Centrum Teatru Eksperymentalnego, któremu podlega teatr "Husa na provazku". To ten teatr wystawił obie sztuki w reżyserii Frljicia.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Barbara
  12.07.2018 17:29
  To nie jest sztuka - to bełkot i obraza innych. Garstka ludzi zwanych szumnie artystami stworzyła wątpliwej jakości dzieło obrażające ludzi, uczucia, przekonania religijne. Kiedy u nas w kraju próbowano się buntować przeciw tej "sztuce" ta garstka ludzi wmówiła większości, że ich protest to próba cenzury, ograniczenie wolności słowa, wreszcie - zacofanie i skrajny konserwatyzm. I oto wystarczy krzyknąć, że czarne jest białe, oponentom zarzucić zacofanie i już się jest nowoczesnym człowiekiem nowoczesnej Europy. A reszta - no cóż, jeszcze sporo wody upłynie zanim biedne, zacofane i nieznające na sztuce polskie społeczeństwo dosięgnie tych intelektualnych "wyżyn". I poszedł w świat " właściwy" przekaz o konserwatywnym ( a tym samym - głupim ) Polaku. Okazuje się jednak, że nie tylko my zacofani. Jest szansa, że i za granicą, w tej Jaśnie Oświeconej Europie znajdą się odważni, którzy jasno i głośno opowiedzą się przeciwko tej sztuce i których zdanie będzie uszanowane i tolerowane. Co chwila ktoś pluje na nas w imię wolności ... Tak ma wyglądać wolność i tolerancja?
 • darek
  12.07.2018 17:39
  Twórcy tych "dzieł" liczą właśnie na skandale, pozwy, krucjaty różańcowe i protesty osób wierzących pod teatrami. Przestańcie zwracać na nich uwagę, to problem sam zniknie.
  Protestując tylko nakręcacie im reklamę.
 • Tomaszszcz
  12.07.2018 18:44
  Nasi Polscy Biskupi tak nie potrafili zrobić! A trzeba zachować się jak trzeba ! I dac świadectwo wiary! Brawo Księże Kardynale!
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7