Czym różni się chrześcijańska „ekologia integralna” od tego, co proponuje świecki ruch ekologiczny? Czy Kościół w Polsce się „zieleni”? – na te tematy rozmawiano na konferencji zorganizowanej 22 czerwca przez Caritas Polska i GCCM - Globalny Ruch Katolików na Rzecz Środowiska.
W programie wydarzenia znalazły się prelekcje i debaty na temat nauczania Papieża dotyczącego ekologii integralnej, chrześcijańskiego ruchu ekologicznego, wyzwań ekologicznych dla Polski i świata w 2018 r., a także przygotowań polskiego Kościoła przed szczytem klimatycznym COP24, który odbędzie się w grudniu br. w Katowicach.
- Nasz dom się rozpada, a niszczymy go my, ludzie. Ofiarami tego kryzysu są najubożsi mieszkańcy naszej planety. Nasze spotkanie w siedzibie Caritas Polska nabiera z tego powodu szczególnego wydźwięku - mówił gość specjalny, o. prof. Joshtrom Isaac Kureethadam, jeden z najbliższych współpracowników papieża Franciszka ds. ekologii.
Wśród prelegentów pojawił się także o. prof. Zdzisław Kijas, autor „Brewiarza ekologa”, współzałożyciel Ruchu Ekologicznego Św. Franciszka z Asyżu: - Każdy człowiek musi zaakceptować swoją godność i godność wszystkiego, co nas otacza. Nasza wizja życia powinna być całościowa – podkreślił.
Jednoznaczne zaangażowanie papieża Franciszka i Stolicy Apostolskiej w międzynarodowe negocjacje w sprawie polityki klimatycznej stawia przed Kościołem w Polsce poważne wyzwania. W grudniu tego roku (3-14.12) będzie on współgospodarzem wydarzenia o globalnej skali i znaczeniu: Szczytu Klimatycznego ONZ w Katowicach. – Prowadzimy przygotowania zarówno w sferze intelektualnej jak i duchowej - powiedział ks. Witold Kania, przedstawiciel Archidiecezji Katowickiej. - Przygotowujemy do szczytu poprzez m.in. współpracę z ośrodkami akademickimi zajmującymi się tematem ochrony środowiska czy specjalne katechezy inspirowane encykliką Franciszka „Laudato Si“.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).