Franciszek zachęcił biskupów Afryki do dialogu z islamem

Pokojowe współistnienie chrześcijan i muzułmanów zagrożonych w Afryce coraz bardziej radykalnymi działaniami islamskich fundamentalistów znalazło się w centrum spotkania papieża Franciszka z biskupami Gambii, Sierra Leone i Liberii. Przybyli oni do Watykanu z tradycyjną wizytą ad limina Apostolorum.

„To było braterskie spotkanie. Franciszek zachęcał nas do zadawania mu pytań. Bardzo interesował się codziennością naszych wspólnot, szczególnie zagrożeniem jakie niesie dla nich rozwój fundamentalizmu islamskiego w Afryce” – mówi Radiu Watykańskiemu abp Charles Edward Tamba.

Metropolita Freetown zauważa, że muzułmańscy dżihadyści atakują coraz to kolejne kraje na Czarnym Lądzie. „Bardzo trudna sytuacja jest w Mali. Burkina Faso, na Wybrzeżu Kości Słoniowej, w Nigrze i Nigerii. Zastanawiamy się, kto będzie następny” – podkreśla abp Tamba.

„Zadaliśmy papieżowi naprawdę wiele pytań. Rozmawialiśmy m.in. o narastającym w Afryce problemie islamskiego fundamentalizmu. Franciszek zachęcał nas byśmy nie dali się zdominować logice strachu, byśmy nie tracili nadziei. Podkreślał, że cały czas trzeba starać się prowadzić dialog z umiarkowanymi muzułmanami. Jako przykład podał swoje rozmowy z przedstawicielami uniwersytetu al-Azhar w Egipcie – mówi Radiu Watykańskiemu abp Tamba. – Powiedział nam, że wspólnie przygotowują dokument o wzajemnej współpracy i dialogu międzyreligijnym, który może przyczynić się do budowania pokoju i braterstwa między chrześcijanami i muzułmanami na świecie. To jest dla nas bardzo ważny temat ponieważ obawiamy się rozlania islamskiego dżihadu na kolejne kraje Afryki. Poprosiliśmy też Ojca Świętego, by zechciał nas odwiedzić”.

«« | « | 1 | » | »»
 • Stan
  17.06.2018 20:25
  Papiez chyba nie słyszał nigdy o Boko Haran. Np co zrobili ostatnio w Nigerii. Skoro nie dochodzą do niego do Watykanu takie wiadomości niech zacznie czytać Gościa. Chcę być posłuszny papieżowi i naprawdę chce aby moje państwo za moje podatki pomagało potrzebującym ale ten kryzys jest wywołany sztucznie i celowo migruja tu arabowie wszelkiej maści żeby po raz kolejny podbić Europe. Przecież to widać. Każdy to widzi. Biedni biskupi przyszli on pomoc do papieża a ten ich odsyla i proponuje dialog z tymi dziećmi diabła.
 • Stan
  17.06.2018 20:29
  Znany podróżnik Marco Polo tak opisał islam. Istnieją dwa rodzaje muzułmanów. Bardziej i mniej radykalni. Ten drugi "tylko" trzyma ofiarę podczas dekapywacji ciała. Czy papież wogole zdaje sobie sprawę czym jest islam?
 • Gość
  18.06.2018 07:59
  Sw. Paweł pisał : Nie wprzęgajcie sie z niewierzącymi w jedno jarzmo...niestety papież twierdzi co innego:-(((
 • King
  18.06.2018 09:29
  Dialog? W dialogu co najmniej dwie strony muszą być chętne do rozmowy.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  30 1 2 3 4 5 6