Beatyfikacja Hanny Chrzanowskiej jest Bożym darem dla Polski, świętującej 100-lecie niepodległości, oraz 40. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża.
Przypomniał o tym abp Marek Jędraszewski, dziękując papieżowi Franciszkowi za wyniesie pierwszej świeckiej pielęgniarki do chwały ołtarzy, oraz kard. Angelo Amato za przewodniczenie uroczystości, która odbyła się w krakowskich Łagiewnikach.
- Dziękujemy Bogu, że w swej Ojcowskiej łaskawości zechciał nas obdarować Hanną Chrzanowską, niegdyś pełną żarliwości krakowską pielęgniarką, dogłębnie przejętą losem chorych, biednych i opuszczonych, a dzisiaj - naszą niebiańską orędowniczką, będącą wzorem zatroskania o godność i świętość każdego ludzkiego życia - mówił metropolita krakowski.
Przypomniał, że bł. Hanna jako 16-letnia dziewczyna była świadkiem i uczestnikiem entuzjazmu Polaków w niezwykłym dla nas roku 1918, a swoim dalszym życiem ofiarnie i do końca służyła ojczyźnie poprzez pomoc okazywaną biednym i potrzebującym wsparcia ludziom.
Kard. Stanisław Dziwisz, emerytowany metropolita krakowski, przyznał natomiast, że Hanna Chrzanowska jest kolejną błogosławioną z otoczenia Jana Pawła II.
- Zawsze byli wokół niego ludzie, zwłaszcza świeccy i dlatego cieszmy się z tego jego korowodu świętych. W tej chwili dziękujemy za wyniesienie do chwały ołtarzy Hanny Chrzanowskiej, ale w Krakowie, mieście świętych, toczy się obecnie 40 procesów beatyfikacyjnych. Dlatego będą i kolejni błogosławieni - mówił kard. Dziwisz.
Z kolei ks. prałat Mieczysław Niepsuj, postulator procesu beatyfikacyjnego Hanny Chrzanowskiej, apelował, by naśladować tę pielęgniarkę całym sercem oddaną sprawie najbardziej potrzebujących.
- Każdy z nas może ich znaleźć i zrobić dla nich coś dobrego - mówił ks. Niepsuj. Przypomniał, że w tym samym czasie, co Hanna Chrzanowska, na terenie Chrzanowa działała też inna wspaniała pielęgniarka, Janina Wojnarowska.
- Jej pozycja o życiu i świętości jest już przygotowana i mamy nadzieję, że jak wydarzy się cud, to będzie kolejną błogosławioną - powiedział ks. Niepsuj.
Czytaj relacje z uroczystości beatyfikacyjnych:
Czytaj także wcześniejsze teksty:
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
„Trzeba doceniać to, co robią i dawać im narzędzia do dalszego dążenia naprzód” .
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).