Matka Cecylia Maria Roszak z krakowskiego klasztoru dominikanek na Gródku kończy dziś 110 lat. Jest obecnie najdłużej żyjącą zakonnicą na świecie.
Urodziła się 25 marca 1908 r. w wielkopolskiej wsi Kiełczewo koło Kościana. W 1929 r. wstąpiła do klasztoru dominikanek na Gródku w Krakowie. Po obłóczynach na początku 1930 r. przyjęła zakonne imię Cecylia. W następnym roku złożyła pierwsze śluby, w 1934 r. zaś - śluby wieczyste. Od 1938 r. przebywała w nowym klasztorze dominikanek w Kolonii Wileńskiej. Tam przeżyła okres II wojny światowej, znaczony okupacjami - sowiecką, litewską, niemiecką i ponownie sowiecką. W trakcie okupacji niemieckiej w klasztorze ukrywano Żydów. W 2009 r. Instytut Yad Vashem z Jerozolimy przyznał 101-letniej wówczas matce Cecylii tytuł Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata.
Pod koniec 1944 r. s. Cecylia została przeoryszą, następnie w ramach tzw. repatriacji przyjechała wraz z dwiema siostrami do Krakowa. - W tym czasie krakowskie dominikanki przebywały w klasztorze klarysek, przesiedlone tam jeszcze podczas II wojny światowej. W 1946 r. wybrano ją przełożoną wspólnoty. W 1947 r. przesiedlone mniszki powróciły na Gródek. Siostra Cecylia jeszcze kilka razy była obierana ich przeoryszą oraz subprzeoryszą - mówi Piotr Stefaniak, historyk, biograf 110-letniej zakonnicy.
Wiekowa zakonnica nie wstaje już z łóżka, niemniej zachowuje wigor. - W wieku 101 lat szczęśliwie przeszła operację biodra i kolan. Uczęszczała potem na wspólne modlitwy, posługując się chodzikiem, pokonując również schody. Miała bardzo sprawny umysł, była na bieżąco w sprawach Kościoła i świata, interesowała się życiem wspólnoty zakonnej, odwiedzała chore siostry. Nie wypuszczała z rąk różańca, pamiętając o intencjach i prośbach o modlitwę, które bardzo licznie napływają do klasztoru. Już jako osoba mocno leciwa zachowała swą młodzieńczość ducha, intelektu i humoru. Żartem mówiła do swych sióstr: „Ja was wszystkie pochowam!” - mówi P. Stefaniak.
Piotr Jantos/Archidiecezja Krakowska Metropolita krakowski który odwiedził Matkę Cecylię w dniu 110. urodzin, podobnie jak i ona pochodzi z Wielkopolski W dniu urodzin Matkę Cecylię odwiedził metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, jej rodak z Wielkopolski.
Więcej o postaci najstarszej zakonnicy świata można przeczytać w najnowszym, 12. numerze krakowskiego GN. (Do leadu tekstu wdarł się jednak chochlik i „odmłodziliśmy” naszą bohaterkę o cały miesiąc!)
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Watykan uznał cud potrzebny do kanonizacji Pier Giorgio Frassatiego.
"Kiedy traci się dziecko, także w wyniku poronienia, ta żałoba jest tak trudna..."
"Zawiera dużo błędów merytorycznych, historycznych i lingwistycznych, a nawet ortograficznych."
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).
To nie wojna. T korzystanie z praw zagwarantowanych w konstytucji.