Czyli o wierze ze słuchania.
Kilka tygodni temu wpadła mi w ręce płyta CD wydana przez krakowskie Hospicjum dla Dzieci im ks. Józefa Tischnera.
„Nowa Nadzieja – Zawierzenie. Gra idzie o człowieka, o Europę” – taką nazwę nosi ten album, pełen pięknej, góralskiej muzyki oraz tischnerowych tekstów, fantastycznie czytanych przez arcybiskupa Marka Jędraszewskiego (ma się wrażenie, że jego głos nagrano w jakiejś góralskiej chacie, czy schronisku, bo dochodzi do nas jakby z góry, z oddali… Świetny chwyt!).
W każdym razie słucham tego teraz na okrągło, bo natrafić można tam m.in. na takie perełki:
„Życie na tym polega, że nie można w nim uniknąć cierpienia. Zawsze jakieś cierpienie człowieka dopadnie i wgryzie się w jego ciało, w jego duszę. I chodzi teraz tylko o to, żeby wybrać sobie towarzysza cierpienia. Człowiek powinien w momencie cierpienia wybrać Jezusa Chrystusa i łączyć swoje cierpienie z Jego cierpieniem. Kto to potrafi, ten na zewnątrz będzie promieniował radością. Ten nie tylko potrafi znieść swoje cierpienie, ale potrafi zamienić je na radość, na szczęście”.
Ale słuchając tej płyty wracam też myślami do tego, co miało miejsce 20 lat temu. Okres buntu, pierwszy poważny kryzys wiary i… ks. Tischner. Jego książki i kasety magnetofonowe (ktoś jeszcze ich dziś słucha?) sprawiły, że nie zerwałem całkowicie z Bogiem, religią, Kościołem. Że gdzieś ta „tematyka” wciąż się w moim życiu pojawiała, a jednocześnie uwrażliwiałem się na to, co swojskie, regionalne (zachwycała mnie jego „Historia filozofii po góralsku”, „Wieści ze słuchanicy”, czy „Słowo o ślebodzie” i zastanawiałem się, czy kiedykolwiek coś podobnego będzie mogło powstać po śląsku. Wkrótce okazało się, że tak - „Listy z Rzymu” Zbigniewa Kadłubka, „Ewangelie śląskie” Marka Szołtyska, czy fenomenalny „Nowy Testamynt po ślonsku” w tłumaczeniu Gabriela Tobora są na to wystarczającym dowodem).
Ale po górolsku też ostatnio sporo się w moim duchowym życiu dzieje. Wszystko dzięki kazaniom góralskim księdza Wojciecha Pala, na które czasami trafiam w Radiu Katowice, a regularnie słucham ich na jego youtube’owym kanale „xWojciech Pal Kazania góralskie”. Co ciekawe, pracę magisterską ks. Wojciech pisał na temat „Myśl pedagogiczna w życiu i twórczości ks. Józefa Tischnera”. Przypadek? :)
Jakkolwiek by nie było, zachęcam do zaglądania na kanał ks. Wojciecha Pala, zaś co do płyty „Nowa Nadzieja – Zawierzenie…”, to miałem dla Państwa jeden jej egzemplarz, a otrzymuje go internauta, który napisał tak:
- Mój ulubiony cytat z Tischnera to :"Wiara jest bardzo ważna, ale rozumu nie zastąpi." Współbrzmi on bardzo ze słowami z encykliki Jana Pawła II "Fides at ratio": "Wiara i rozum są jak dwa skrzydła na których duch ludzki unosi się do kontemplacji prawdy". Przychodzi mi na myśl jeszcze jedno powiedzenie, nie pamiętam czyje: "Wiara bez rozumu jest ślepa, a rozum bez wiary jest kulawy". W dzisiejszych czasach brak często ludziom tego wyważenia, szczególnie w dyskusjach.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Obecny okres większego spokoju w Libanie przeniesie się też na Syrię?
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
26 stycznia XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.