W ciągu dnia kościoły powinny być otwarte

Nie wolno nam zamykać kościołów, nie mamy do tego prawa – uważa angielski biskup Philip Egan.

Odniósł się on w ten sposób do faktu, że katolickie świątynie coraz częściej bywają niedostępne dla tych, którzy w ciągu dnia chcieliby się w nich pomodlić. Ordynariusz Portsmouth przypomina o wartości osobistej modlitwy. Przyznaje, że dla niego zawsze miała ona wielkie znaczenie. Takiej modlitwy nauczył go już w dzieciństwie jego ojciec. Potem, kiedy był nastolatkiem, ten zwyczaj nawiedzania Najświętszego Sakramentu okazał się dla niego wielką pomocą, zwłaszcza w chwilach potrzeby i smutku albo gdy działo się coś dobrego. W półmroku kościołów, w towarzystwie wiecznej lampki pojawiły się pierwsze doświadczenia religijne, budziła się przyjaźń z Bogiem i w końcu powołanie – wspomina angielski biskup.

Przyznaje on, że miał szczęście. W czasach jego młodości kościoły były bowiem otwarte. Dziś się je zamyka. Dlatego zachęca księży w swej diecezji, by tego nie robili, bo w ten sposób pozbawiają wiernych możliwości nawiedzenia Pana i rozwijania swego życia duchowego. Z zachowaniem oczywiście ostrożności, by nie dawać złodziejom sposobności do kradzieży. A jeśli kościół trzeba niekiedy zamyknąć, to przy wejściu powinny być wywieszone godziny otwarcia.

Zdaniem bp. Egana zwyczaj zamykania kościołów świadczy o naszej apatii, mentalności samozachowawczej i braku postawy misyjnej. Nasze świątynie są bowiem ważnym środkiem ewangelizacji zwłaszcza dla tych, którzy szukają miejsca na refleksję w ciszy, pragną się pomodlić w chwili nieszczęścia czy potrzeby, albo chcą zasięgnąć informacji o katolickiej wierze czy zbliżyć się do Boga. „W naszych kościołach mamy największy skarb, Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Dlaczegóż to mielibyśmy Go zamykać przed Jego ludem? W rzeczywistości, śmiem twierdzić, że nie mamy do tego prawa” – podkreśla bp Egan.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8