Apel papieża do katolickich uniwersytetów

Franciszek zachęcał uczelnie, aby podjęły studia na temat przyczyn przymusowych migracji, a także zjawisk dyskryminacji i ksenofobii, które jak podkreślił czasem migranci wywołują w krajach o tradycji chrześcijańskiej.

Apel ten papież wystosował w sobotę podczas spotkania z delegacją Międzynarodowej Federacji Uniwersytetów Katolickich, zorganizowanego w Watykanie na zakończenie sympozjum o migrantach i uchodźcach, które odbyło się na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie.

Mówiąc o potrzebie studiów nad przyczynami migracji Franciszek podkreślił, że "należy przede wszystkim zapewnić ludziom prawo do tego, aby nie byli do niej zmuszani".

"Równie ważne jest zastanowienie się nad negatywnymi z zasady reakcjami, czasem także dyskryminacyjnymi i ksenofobicznymi, jakie przyjmowanie migrantów wywołuje w krajach o tradycji chrześcijańskiej, po to, by zaproponować drogi kształtowania sumień" - oświadczył papież.

Wyraził opinię, że "godny większego docenienia jest wieloraki wkład jaki wnoszą migranci oraz uchodźcy do społeczeństw, które ich przyjmują i ten, z jakiego korzystają ich wspólnoty w krajach pochodzenia".

Zdaniem Franciszka uniwersytety katolickie powinny pogłębić "refleksję teologiczną nad migracją jako znakiem czasów", jak również przygotować programy na rzecz edukacji uchodźców, także tych przebywających w obozach i ośrodkach. Jak stwierdził, przyznanie im stypendiów umożliwiłoby ich relokację.

Papież zaapelował do uczelni o to, aby nauczały swych studentów, wśród których - jak zauważył - są przyszli przywódcy polityczni, przedsiębiorcy i twórcy kultury, "uważnej interpretacji zjawisk migracyjnych, w duchu sprawiedliwości, globalnej współodpowiedzialności i jedności w różnorodności kulturowej".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Gość2
  04.11.2017 14:08
  Ale co tu studiować i nad czym debatować? Nie ma żadnej ksenofobii tam, gdzie przybysze szanują kraj docelowy i przestrzegają prawa. Nie zmieniamy chrześcijan pod kątem napływowych kultur. Pielęgnujmy swoje dziedzictwo i nie wstydźmy się go! Niestety taki KUL wyrzucił krzyż z logo i napis Deus et Patriam... nad tym ubolewać trzeba i wierni mają prawo przestać finansować takie praktyki. Raczej wzywajmy wszystkich do nawrócenia i poznania Pana Boga w Trójcy Jedynego! Gdzie głoszenie Chrystusa? Gdzie dawanie świadectwa? A potem hula Halloween na ulicach i w domach...
 • Tadek
  04.11.2017 16:24
  Słucham? Dziecko polskie nie ma na podręczniki a ja mam w podatkach utrzymywać stypendystów muzułmańskich, którzy moją wiarę i kulturę uważają za świństwo i ohydę? No to chyba jakieś szaleństwo... Rozumiem, że miłosierdzie poprzedza sprawiedliwość, ale chyba jej nie zastępuje całkowicie? Przecież niesprawiedliwość rodzi gniew!
 • Tadek
  04.11.2017 16:25
  Czy Wy też nie możecie po 10 razy trafić z tym idiotycznym tekstem zatwierdzającym wpis?
 • gosc
  04.11.2017 22:26
  Franciszek ciągle apeluje, aby kraje katolickie przyjęły imigrantów (są to głównie muzułmanie), ale ani razu nie zająknie się jaką to misję ewangelizacyjną przygotował kościół pod jego przywództwem. Gdzie jest misja ewangelizacyjna wobec muzułmanów? Słyszał ktoś o tym?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11