Apel o “znalezienie dróg, dzięki którym głos Pana Jezusa ponownie rozbrzmi w sercach ‚człowieka europejskiego’, w kulturze i społeczeństwie” oraz zapewnienie o wierze i ufności w młodych ludzi, którzy potrzebują towarzyszenia pasterzy Kościoła - to przesłanie zakończonego w niedzielę zgromadzenia plenarnego Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE), która w minionym tygodniu obradowała w Mińsku.
Europa potrzebuje powrotu do chrześcijaństwa
Drugi dzień obrad biskupi poświęcili refleksji nad postępującą w Europie sekularyzacją i koniecznością powrotu do chrześcijańskich korzeni kontynentu. Jak wyjaśnił w podsumowaniu tej sesji abp Gądecki, hierarchowie poszukiwali definicji przeszłości, teraźniejszości i przyszłości Europy. Podkreślił też, że o przeszłości Europy w jej najlepszym wydaniu, najlepiej mówią święci patronowie Starego Kontynentu: św. Benedykt, święci Cyryl i Metody oraz męczennica XX w. św. Edyta Stein. Św. Benedykt wniósł do kultury europejskiej pracę i modlitwę - wartości, które przez wieki charakteryzowały ducha Europejczyków. Święci Cyryl i Metody, jako tłumacze Pisma Świętego na pierwszy język nie będący językiem biblijnym, a także prekursorzy inkulturacji Ewangelii wśród ludów europejskich - są wzorem ewangelizacji i symbolem dwóch płuc Europy: wschodniego i zachodniego. Z kolei św. Edyta Stein stała się symbolem pokojowego sprzeciwu wobec totalitaryzmów - polegającego nie na walce zbrojnej, ale na przyjęciu krzyża Chrystusa i oddania życia ze względu na wierność Jego nauczaniu.
Biskupi europejscy przypominali też o głównych filozofach Szkoły Ateńskiej: Platonie i Arystotelesie. - Platon spoglądał w kierunku nieba, Arystoteles w kierunku ziemi. Ta komplementarność spojrzeń była charakterystyczna dla Europy, a dziś pozostało z niej głównie spojrzenie w dół - tłumaczył przewodniczący KEP.
Mówiąc o współczesności Europy, biskupi wskazali cierpienia i nadużycia spowodowane odejściem od wartości chrześcijańskich m.in. konsumizm, samotność, zwłaszcza osób młodych, nadużywanie praw człowieka, bezrobocie, handel ludźmi, handel bronią, prześladowania i kryzys migracyjny. Podkreślili przy tym, że tak, jak obraz przeszłości nie jest pozbawiony elementów pesymistycznych, tak też teraźniejszości nie brak piękna Europy, która wciąż jest kochana i wspierana przez Kościół.
Z kolei przewodniczący CCEE kard. Angelo Bagnasco zwrócił uwagę na fakt, że, pomimo tych niepokojących tendencji, w społeczeństwie europejskim nie brakuje przykładów osób, które wciąż żyją według wartości chrześcijańskich. "W rzeczywistości, jeżeli mamy unieść zasłonę niepokojącej narracji, okazuje się, że życie tętni, prawdziwe życie, życie wielu ludzi prostych, którzy starają się przeżyć z godnością każdy dzień, którzy dbają o rodzinę z miłością i poświęceniem, świadomie kształcą dzieci, wspaniale dbają o chorych lub sąsiadów. W skrócie, pod wzburzoną powierzchnią kryje się normalny, codzienny heroizm, a my księża czcimy to szlachetne dziedzictwo, które nie trafia do informacji, ale tworzy historię" – mówił w przemówieniu wprowadzającym w obrady zgromadzenia plenarnego.
Myśląc o przyszłości, biskupi podkreślali, że musi ona polegać na zatroszczeniu się o ożywienie korzeni Europy. Abp Gądecki porównał kontynent europejski do drzewa, które do życia i rozwoju potrzebuje nie tylko korzeni i ziemi, ale też słońca, wody i przestrzeni. Do wody porównał społeczeństwo i wspólnotę, jaką tworzą jej członkowie, a także relacje budowane z mieszkańcami innych kontynentów. Do słońca - Ducha Świętego, który daje mu siłę. Do przestrzeni - kulturę, która pozwala mu się rozwijać.
Także w końcowym przesłaniu biskupi podkreślali, że “Europa jest nie tylko kontynentem, ale też duchowym zadaniem” i, że konieczne jest “znalezienie dróg, dzięki którym głos Pana Jezusa ponownie rozbrzmi w sercach ‚człowieka europejskiego’, w kulturze i społeczeństwie”.
Zapewniając o miłości i bliskości Kościoła, zaapelowali do Europejczyków o dawanie świadectwa życia zgodnego z Ewangelią. „Ludy i narody zachęcamy do reagowania na silne tendencje sekularyzacji, zachęcające do życia bez Boga, lub do przesunięcia Go do sfery prywatnej, karmiąc tym samym indywidualizm i powodując osamotnienie” – prosili przewodniczący europejskich episkopatów.
Zgromadzenie plenarne Rady Konferencji Biskupich Europy odbyło się w Mińsku w dniach 27 września - 1 października. Wzięli w nim udział przewodniczący episkopatów i ich delegaci, oraz zaproszeni goście - w sumie 79 osób, reprezentujących 45 państw. Kolejne zgromadzenie plenarne CCEE odbędzie się w dniach 13-16 września 2018 r. w Poznaniu, na zaproszenie wiceprzewodniczącego Rady i metropolity poznańskiego abp. Stanisława Gądeckiego. Biskupi Europy przyjadą do Polski by wziąć udział w obchodach 100-lecia odzyskania niepodległości oraz 1050-lecia pierwszej diecezji na ziemiach polskich.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.