Abp Michalik: Ludzie zdolni i uczciwi są po obu stronach sporu społeczno-politycznego

Do wytrwałości w modlitwie różańcowej wezwał w piątek na Jasnej Górze przemyski arcybiskup senior Józef Michalik. W homilii wskazał, że Polska potrzebuje zgody narodowej i zgody elit oraz pojednania. Zauważył, że "ludzie zdolni i uczciwi" są po obu stronach sporu społeczno-politycznego.

Były przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wygłosił homilię w dniu święta Narodzenia Najświętszej Maryi Panny podczas mszy dla uczestników kończącego się w piątek w częstochowskim sanktuarium I Ogólnopolskiego Kongresu Różańcowego. Podkreślił wielkie społeczne znaczenie modlitwy różańcowej.

"Modlitwa róż różańcowych w rodzinie to pomoc bardzo konkretna do powszechnej przemiany myślenia chrześcijańskiego w Polsce. Polska dziś bardzo potrzebuje zgody narodowej i zgody elit, które bronią prawdy i wspólnego dobra" - powiedział abp Michalik.

"Polska potrzebuje pojednania i mocnego głosu upomnienia ludzi, którzy reprezentują nasz naród i państwo na zewnątrz. Nie godzi się, aby wybrani przez nasz naród reprezentanci ośmieszali Polskę i mobilizowali jej wrogów na zewnętrz () - oni budzą niesmak" - kontynuował hierarcha.

Podkreślił poczucie godności polskiego narodu. "Trzeba, żebyśmy to poczucie uszanowali; trzeba, żebyśmy w pokorze i prawdzie uczyli się i byli uczeni przez naszych nauczycieli szacunku do sąsiadów, żebyśmy potrafili szukać zgodnych z nimi relacji. W trudnych sytuacjach stać nas musi być na to, aby pokazać, że umiemy się różnić pięknie, godnie, kulturalnie" - powiedział emerytowany biskup przemyski.

Zauważył, że "są w Polsce ludzie zdolni i uczciwi, i to po obydwu stronach sporu społeczno-politycznego - trzeba ich zauważyć i pomagać, aby nie wpadli w pychę i zarozumiałość, aby nie gardzili inaczej myślącymi i nie dali się wplątać w niszczącą walkę nienawiści".

"Przytaczam ten prawdziwy, trudny, przykry stan aktualnej sytuacji społecznej, aby zauważyć, że wiedzy uczymy się od ludzi, ale mądrości trzeba się uczyć od Boga. Różaniec jest medytacją tajemnic bożych i staje się szkołą mądrości Bożej, a mądrość Bożą wskaże nam sumienie, nazywające zło złem, a dobro dobrem" - podkreślił.

Charakteryzując sumienie oparte o Boże przykazania, abp Michalik wskazywał, że jest to sumienie nakazujące miłość Boga i bliźniego, uczciwość, prawdomówność, gotowość przebaczenia, a nawet miłość nieprzyjaciół. "Tak, to jest Chrystusowe polecenie - miłość nieprzyjaciół. Czy stosujemy te zalecenia w każdej sytuacji życiowej? - to pytanie egzaminuje nasza wiarę" - mówił arcybiskup.

W homilii ocenił także, że w wielu krajach dziś "tworzone są coraz to nowe struktury grzechu i nasilają się naciski zmierzające do podeptania prawa natury i praw Bożych", m.in. poprzez prawo do aborcji i eutanazji. "Dziś niepotrzebne dziecko i niepotrzebny starzec jest w pewnym sensie symbolem naszych czasów. Widzimy, jak na naszych oczach z bezbożnego komunizmu i nieludzkiego okrutnego nazizmu zrodził się zaciekły antyhumanizm, idący przeciwko człowiekowi, który przyjął dzisiaj formę liberalnego postkomunizmu bez Boga" - ocenił arcybiskup.

Kończący się w piątek I Ogólnopolski Kongres Różańcowy przebiegał pod hasłem "Różaniec ratunkiem dla świata". Jego celem było ukazanie aktualności i siły modlitwy różańcowej oraz zaprezentowanie i zintegrowanie wspólnot różańcowych w Polsce. Przesłanie do uczestników spotkania skierował przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Dziękował w nim ruchom i wspólnotom różańcowym, które przystąpiły do konsolidacji środowisk, wytrwale odmawiających tę popularną maryjną modlitwę.

«« | « | 1 | » | »»
 • Gościanka
  08.09.2017 16:44
  Nie wiem czy jest tak do końca, jak twierdzi Ksiądz Arcybiskup w tytule artykułu, który GN wyeksponował! Po ostatnich protestach opozycji wiem jedno - jako zwolennik PiS jestem skłonna do kompromisów i zwykłych rozmów na każdy temat z koleżeństwem popierającym KOD i PO - byłam kompromisowa kiedy rządziła PO-PSL - przyjmuję zasady demokracji i werdykty kartkami wyborczymi czyli wyniki wyborów w Polsce. Dziś wiem, że kompletnie niezdolni do kompromisu są zwolennicy PO i koledzy chodzący na demonstracje KOD. Najgorsza dziś jest ta pogarda przeciwników obecnego rządu i większości parlamentarnej, uważających, że my popierający rząd jesteśmy bandą półgłupków, konserwą w najgorszym stylu, antyeuropejską. Co więcej my jako zwolennicy obecnego rządu widzimy wady i błędy formacji PIS , którą popieramy. Natomiast zwolennicy obecnej opozycji - nie widzą żadnych wad , afer i błędów swojej formacji, uważają ją wręcz za kryształowych i świętych i to jest ta różnica miedzy nami Polakami. Więc jak się to ma do słów Ks. Arcybiskupa. Jeśli tak samo jest "na tzw. górze" opozycji, - a tak jest !! opozycji która codziennie atakuje rząd to nie ma żadnych perspektyw na jakikolwiek dialog, nawet jeśli po obu stronach są ludzie rozumni i mądrzy! Ale oni ze strony opozycji to promil, nie mający znaczenia dla kompromisu .
 • Gość
  08.09.2017 17:53
  a ja myslalem,ze dla PiS-u i Kosciola wszyscy inni to lewactwo. Brawo Michalik,to mnie zaskoczyles,tylko co na to zwolennicy "jedynej,slusznej partii"? dla nich wszysto jest biale,lub czarne
 • Gość
  08.09.2017 21:14
  kiedys opuscilem PiS gdy zauwazylem pogarde z jaka odnosi sie do innych.Teraz opuszczam was.Wcale sie nie dziwie,ze jestescie wyznawcami Pisu
 • Anna Panna
  08.09.2017 23:47
  Jeśli "nie godzi się, aby wybrani przez nasz naród reprezentanci ośmieszali Polskę i mobilizowali jej wrogów na zewnątrz" - to na pewno nie są uczciwi. Ale zdolni - owszem, do złego.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7