Papież na Expo 2017.
„Zasobów energetycznych nie można zostawiać na pastwę spekulacji ani nie mogą one być źródłem konfliktów” – pisze Papież w przesłaniu na Dzień Stolicy Apostolskiej, obchodzony dziś w stolicy Kazachstanu Astanie na Wystawie Światowej Expo 2017. Nawiązując do jej tematu „Energia przyszłości” Franciszek podkreśla potrzebę poważnej i odpowiedzialnej refleksji nad tym, jak w najbliższych latach ludzkość używać będzie zasobów energetycznych. Od tego zależy zdrowie naszej planety i dobro ludzkości, które trzeba pojmować w sposób integralny, nie ograniczając go tylko do materialnego dobrobytu i konsumpcji.
„Musimy zabiegać, aby energia była wykorzystywana w służbie temu, co czyni nas lepszymi, co daje kwitnąć i owocować naszemu człowieczeństwu, które ze swej natury kieruje się ku relacji z innymi, ku solidarności i miłości” – pisze Ojciec Święty. Wskazuje, że aby zasoby energetyczne nie padały ofiarą spekulacji ani nie były źródłem konfliktów, konieczny jest szczery dialog w całym społeczeństwie. „Energia przyszłości” to zadanie nie tylko dla badaczy, techników czy inwestorów, ale dotyczy też ono świata kultury, polityki, edukacji i religii. Nawiązując do faktu, że w Kazachstanie, kraju bogatym etnicznie, kulturowo i duchowo, rozwija się dziś dialog międzyreligijny, Papież życzy, aby różne religie miały udział również w tej debacie. Sposób, w jaki używamy zasobów energetycznych pokazuje, jak spełniamy powierzone nam przez Boga zadanie troski o planetę i o naszych braci, o którym mówi wiele tradycji religijnych. „Pełnimy je dobrze, jeżeli używamy energii w sposób solidarny i zrównoważony” – podkreśla Franciszek.
Pawilon Stolicy Apostolskiej na Expo 2017 w Astanie został zatytułowany: „Energia dla wspólnego dobra. Troska o wspólny dom” – przypomina Ojciec Święty w swoim przesłaniu.
Czy rozwój sztucznej inteligencji może pomóc nam stać się bardziej ludzkimi?
Abp Światosław Szewczuk zauważył, że według ekspertów wojna przeszła na nowy poziom eskalacji.
To nie jedyny dekret w sprawach przyszłych błogosławionych i świętych.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.