O wprowadzenie w nasze życie Maryjnego stylu bycia blisko Boga i człowieka apelował na Jasnej Górze przeor częstochowskiego klasztoru.
O. Marian Waligóra wygłosił kazanie do uczestników pieszych pielgrzymek, które dotarły z Warszawy. Mszy św. na szczycie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Ze Stolicy w pięciu różnych grupach przyszło ponad 12 tys. osób. Kolejne tysiące dojechały. Dzisiejsza uroczystość Wniebowzięcia NMP to w Sanktuarium jeden z największych odpustów.
- Maryja wszystko oddaje Bogu, także swoje wyniesienie i chwałę - przypomniał jasnogórski przeor. O. Marian Waligóra podkreślał, że dziś potrzeba nam takiej duchowej postawy. - Potrzebujemy wprowadzenia Jej stylu życia, Jej stylu rozmowy i przebywania z Bogiem - mówił paulin.
Podkreślał, że „i w naszym życiu trzeba spróbować iść pod prąd tego świata, jak czyniła to Maryja”. - Trzeba iść pod prąd trendów tego świata. Kult ciała, zdrowia, przesadnego dbania o siebie, mogą stać się naszym bożkiem, drogą do samouwielbienia, koncentrowania się na sobie, na swoim dobru – przestrzegał o. Waligóra. Podkreślał, że „pielgrzymi, my ludzie Boga pragniemy być podobnymi do Maryi w Jej postawie przed Panem, w Jej spojrzeniu na człowieka”. - Ona poddała się Bożemu prowadzeniu, pozwoliła na to by być w Bożym rękach - zwrócił uwagę o. Przeor i dodawał: „chcę być jak Najświętsza Dziewica i jak Ona być wdzięcznym za dary, które od Niego otrzymuję. Chcę uwielbiać Pana a w Nim szanować bliźniego i samego siebie”.
Nawiązując do 300. rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej o. Marian Waligóra przypomniał, że ten rok „to dla nas wszystkich zadanie nie tylko by rozważać to historyczne wydarzenie, ale czynić je wciąż żywym w naszym życiu”. - Każdego dnia koronujmy Maryję naszym poddaniem Bogu na Jej wzór. Nie bójmy się oszlifowywania naszych serc przez wysiłek, przez pracę nad sobą, tak by stać się drogocennymi darami w koronie złożonej na skroniach Dzieciątka Jezus i Maryi – zachęcał jasnogórski przeor.
Przypomniał, że „chętnie nazywamy Maryję naszą Królową, pozwalamy by kierowała naszymi krokami do Boga, chcemy Jej królowania w naszym życiu, bo ufamy Jej spojrzeniu”. - Chciejmy naszym pielgrzymowaniem, naszymi darami duchowymi, świadectwem życia, dodać blasku Bożej chwale, która ujawnia się w Najświętszej Dziewicy – mówił przeor Jasnej Góry.
Dzisiejsza uroczystość Wniebowzięcia NMP to kolejny etap w jubileuszowym świętowaniu koronacji Obrazu Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Jubileusz to przede wszystkim zachęta do włączenia się w inicjatywę „Żywa korona Maryi”. To zaproszenie do przemiany życia i składania duchowych darów.
Jeszcze tylko dzisiaj paulini czekają na nasze postanowienia i zdjęcia nadsyłane drogą elektroniczną. Z „Selfie dla Maryi” powstanie Mozaika Wizerunku Częstochowskiego, która stanowić będzie ważny element głównych uroczystości jako wyraz naszego „bycia obliczem Maryi”.
O jubileuszu 300-lecia koronacji pamiętają uczestnicy pieszych pielgrzymek, którzy bardzo licznie przybyli na dzisiejszy odpust. Pielgrzymki na Jasną Górę są w tym roku szczególnym podziękowaniem za wielką rolę Maryi w naszym narodzie i mobilizacją dla pątników, w obliczu wielu problemów, także tych, które niesie tegoroczna upalna i burzowa pogoda.
O 11.00 celebrowana będzie na szczycie główna suma odpustowa pod przewodnictwem i z kazaniem abp Wacława Depo, metropolity częstochowskiego.
Dzień zakończy uroczysty Apel Jasnogórski z udziałem kompani reprezentacyjnej Wojska Polskiego.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.