„Niemieccy biskupi są zgodni co do tego, by celebracji sakramentu małżeństwa nie oddelegowywać do Bractwa św. Piusa X” - poinformował oficjał diecezji Würzburga ks. prał. Stefan Rambacher.
Niemieccy biskupi nie zezwalają rzymskokatolickim wiernym na zawieranie małżeństw przed duchownymi Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X, czyli lefebrystami. Taką możliwość od kwietnia b. r. daje ordynariuszom miejscowym dokument Kongregacji Nauki Wiary i Papieskiej Komisji „Ecclesia Dei”. Rada Stała Episkopatu Niemiec wydała właśnie odpowiednią decyzję.
Biskupi piszą, że decyzja zapadła w porozumieniu ze Stolicą Apostolską. Jak poinformował oficjał diecezji Würzburga ks. prał. Stefan Rambacher, „niemieccy biskupi są zgodni co do tego, by celebracji sakramentu małżeństwa nie oddelegowywać do Bractwa św. Piusa X”.
Jeśli jakaś para zechce zawrzeć małżeństwo w rycie trydenckim, powinna się zgłosić do swojej kurii diecezjalnej. Od 2007 r. w każdej niemieckiej diecezji są duchowni upoważnieni do odprawiania Mszy św. i asystowania przy zawieraniu małżeństwa według rytu trydenckiego. Oni też odpowiedzialni są za katechetyczne przygotowanie narzeczonych i sporządzenie protokołu małżeńskiego według Kodeksu Prawa Kanonicznego. Biskupi wyraźnie zaznaczają, że „nie przewidują udzielania pełnomocnictwa do zawierania małżeństwa księżom z Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X”.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.