Nie oddadzą mimo wyroku

Władze miejskie Moskwy nie zamierzają oddać katolickiej parafii świętych Piotra i Pawła czterech budynków kościelnych skonfiskowanych w czasach komunizmu.

26 maja Sąd Arbitrażowy wydał wyrok na korzyść parafii rzymskokatolickiej starającej się o zwrot budynków przy Miliutińskim Zaułku w Moskwie. Wyrok Sądu opublikowano 4 lipca b.r.  Od dłuższego czasu proboszcz parafii świetych Piotra i Pawła ks. Igor Kowalewski wraz ze swoimi parafianami czyni starania o odzyskanie mienia kościelnego zagrabionego w czasach komunizmu. Wyrok nie nabrał mocy prawnej, gdyż władze municypalne Moskwy złożyły od wyroku apelację. Postawę władz stolicy Rosji ks. Igor Kowalewski określa jako dyskryminującą  jego parafian. Jak sam przyznał, wielokrotnie zwracał się do władz moskiewskich o polubowne załatwienie sprawy, ale mimo apelu wielu znanych osobistości polityki i kultury rosyjskiej, między innymi reżysera Stanisława Goworuchina i deputowanych Dumy Państwowej, jego prośbę odrzucano. Zmusiło to wspólnotę parafialną do wystąpienia na drogę sądową.  Ks. Kowalewski uważa, że wybiórcze podejście do Federalnego Prawa o Zwrocie Majątku Kościelnego budzi sprzeciw, gdyż kościół i budynki wybudowano z pieniędzy zebranych przez moskiewskich katolików. Zdaniem  ks. Igora Kowalewskiego, pełniącego jednocześnie funkcje proboszcza parafii świętych Piotra i Pawła oraz sekretarza generalnego Konferencji Biskupów Katolickich Rosji, postawa władz miejskich narusza nie tylko wyrok sądowy, ale przede wszystkim prawa jego parafian.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KATOLICY, MOSKWA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6