Ukraina: Wielki Tydzień w cieniu zbrojnego konfliktu

W kraju dotkniętym przez dramat wojny paschalne orędzie jawi się jako światełko nadziei w ciemnym tunelu smutku i łez.

Na Ukrainie kolejny już Wielki Tydzień przeżywany jest w cieniu konfliktu na wschodzie kraju. Stąd też zbliżające się święta, przeżywane w tym roku razem przez chrześcijan tradycji wschodniej i zachodniej, nabierają szczególnego znaczenia. W kraju dotkniętym przez dramat wojny paschalne orędzie jawi się jako światełko nadziei w ciemnym tunelu smutku i łez.

W atmosferę Wielkiego Tygodnia wprowadziła chrześcijan na Ukrainie Niedziela Palmowa, której widocznym znakiem były palmy niesione tak przez katolików, jak i prawosławnych. Podobnie będzie w poranek Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego, gdy w kościołach i cerkwiach na całej Ukrainie zabrzmi wspólne orędzie paschalne. Ale tegoroczne święta są dla wielu Ukraińców, także czasem cierpienia i bólu. 

Symbolem stało się miasto Awdijiwka, w którym codzienne obstrzały niszczą linie energetyczne, a ludność żyje dzięki pomocy organizacji humanitarnych. Dla przewodniczącego rzymskokatolickiego episkopatu Ukrainy, metropolity lwowskiego abp. Mieczysława Mokrzyckiego, liturgia Wielkiego Tygodnia odzwierciedla historię ukraińskiego narodu i Kościoła:  „Dwadzieścia pięć lat temu przeżywaliśmy odzyskanie niepodległości przez Ukrainę i wskrzeszenie struktur kościelnych w tym kraju, zmartwychwstanie tego Kościoła. Ale wiemy, że z czasem przychodzi także Wielki Tydzień i nasz Kościół przez te dwadzieścia pięć lat jest także doświadczany. Wierzymy, że te cierpienia i starania ludzi będą złożone razem z ofiarą Chrystusa na krzyżu w Wielki Piątek, a wkrótce doczekamy się także radości Chrystusa zmartwychwstałego”.

Ważną inicjatywą będzie ekumeniczny Marsz Wielkanocy, planowany w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego w Zaporożu, mieście położonym blisko terenów, na których toczą się działania zbrojne. Zgromadzi on chrześcijan różnych wyznań, którzy w ten sposób zamanifestują wspólne dążenie do pokoju.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10