Komunia duchowa nie jest rozwiązaniem dla rozwiedzionych w ponownych związkach

Tzw. komunia duchowa to nie jest rozwiązanie dla rozwiedzionych w ponownych związkach, którzy nie mogą przystępować do sakramentu Eucharystii. Kwestię tę tłumaczy specjalista teologii dogmatycznej ks. dr Grzegorz Strzelczyk.

Wątpliwości co do poruszonej wyżej kwestii biorą się np. z tekstów podobnych do dzisiejszej depeszy KAI, poświęconej jezuickiemu duszpasterstwu związków niesakramentalnych w diecezji kaliskiej. „Jezuici rozpoczęli pracę duszpasterską polegającą na regularnych spotkaniach oraz Mszach św., podczas których będzie duchowa komunia św.” – informuje KAI. Wprawdzie nie ma o tym mowy wprost, ale zdanie to może sugerować, iż do duchowej komunii mogą przystępować osoby, które nie są w stanie łaski uświęcającej. A to nieprawda.

- Tzw. duchowa komunia święta to jest przyjęcie łaski w sytuacji, w której znak sakramentalny jest niedostępny. Ale żeby to mogło mieć miejsce, to trzeba mieć te same dyspozycje do przyjęcia łaski, co do komunii sakramentalnej. Tak wyraźnie mówi sobór trydencki, a także sobór florencki – przypomina ks. dr Strzelczyk, podkreślając, że nauczanie przeciwne jest wprowadzaniem w błąd.

- Problemem jest subtelne rozróżnienie pomiędzy komunią pragnienia a pragnieniem komunii. Komunia pragnienia to komunia sakramentalna przyjmowana niesakramentalnie. To się dzieje wtedy, gdy nie mamy dostępu do sakramentu. Ze względu na to, że przez długi czas nie będę miał dostępu do komunii, wzbudzam pragnienie i przez nie Chrystus staje się we mnie obecny łaską sakramentalną bez znaku sakramentalnego. I to jest normalna komunia, opisana przez sobór trydencki – podkreśla teolog.

- Natomiast czym innym jest pragnienie komunii. Człowiek, który nie może przystąpić do komunii - bo np. jest jeszcze pod karami kościelnymi - może pragnąć komunii. To pragnienie dopomaga mu do nawrócenia, ale ono nie skutkuje tym samym rodzajem zjednoczenia, co komunia sakramentalna, bo nie jest mu w ten sposób przywrócona łaska uświęcająca – wyjaśnia ks. dr Strzelczyk.

Teoretycznie możliwe jest, że wśród osób rozwiedzionych w ponownych związkach są takie, które pozostają w stanie łaski uświęcającej, np. dlatego, że ich pierwszy związek był nieważny, ale nie są w stanie tego udowodnić przed sądem kościelnym. Przyjęcie przez nich komunii duchowej jest możliwe. Nie jest jednak tak, że wszyscy obecni na Mszy mogą przystąpić do komunii: jak nie pod postacią chleba, to w formie duchowej.

- Z tymi, którzy są takiej sytuacji, powinno się zacząć drogę, o której mowa jest w „Amoris laetitia”. Drogę rozeznania i doprowadzenia ich do komunii sakramentalnej. Bo dopóki się tego nie zrobi, to oni i tak będą w dubium (w wątpliwości). A to dlatego, że z komunią duchową w sytuacjach niewyraźnych jest ten problem, że znajdujące się w nich osoby nie do końca wiedzą, czy mają odpowiednią dyspozycję czy nie mają. Wobec tego nie wiedzą, czy otrzymali łaskę czy nie. A sakramentalność jest m.in. po to, by mieć tę pewność wiary – tłumaczy ks. Strzelczyk.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Hubal
  20.03.2017 20:43
  Nie jestem teologiem, dlatego nie wiem kto na przestrzeni dziejów przekręcił tę naukę Jezusa by stwierdzić w Ewangelii, że żona ma być bezwzględnie poddana mężowi, a mąż to kto jakiś Bóg ziemski? To, że słowa w różnych miejscach Ewangelii zmieniały się i zmieniają się nadal na przestrzeni dziejów to wiadomo, bynajmniej ja to sprawdziłem. Mam kilka różnych wydań Pism Świętych wydanych na przestrzeni ostatnich 100 lat i nie jestem gołosłowny. Generalnie tłumaczą sobie jak chcą a my to czytamy - ja dodatkowo porównuje z innymi tekstami. Powracając jednak do męża i żony - Pan Jezus, gdyby żył z nami dzisiaj jestem o tym przekonany powiedziałby, że mąż jest równy żonie a ewangelicznym szowinistom powiedziałby do widzenia, Panom już dziękujemy.
 • Hubal
  20.03.2017 21:24
  Moim zdaniem cytaty w Piśmie Świętym dot. przewagi męża nad żoną są zaczerpnięte bardziej z Judaizmu oraz z Islamu i absolutnie nie pasują do Chrześcijaństwa. Takie cnoty jak Mądrość, Sprawiedliwość, Roztropność, Odwaga, Macierzyństwo, czy Zdolność do Głoszenia Słowa Bożego i inne, są Łaską Bożą i nie są zarezerwowane wyłącznie dla mężczyzn. Mężczyźni nie rodzą się z tymi cnotami, oni je nabywają pod warunkiem, że będą potrafić współpracować z Łaską Bożą. W Chrześcijaństwie nie ma monopolu dla mężczyzny - męża. Związek kobiety i mężczyzny musi być zawarty na równych prawach, wówczas mamy do czynienia z Chrześcijaństwem.
 • Hubal
  22.03.2017 20:24
  Czy ktoś jest na tym forum by porozmawiać o dobrych i złych rozwodnikach? Zapraszam do dyskusji.
 • nieposłuszny
  24.01.2018 03:07
  Cyt.: "Ze względu na to, że przez długi czas nie będę miał dostępu do komunii, wzbudzam pragnienie i przez nie Chrystus staje się we mnie obecny łaską sakramentalną bez znaku sakramentalnego." Dowiaduję się więc, że jako "niesakramentalny"- mam zakaz takiego pragnienia ? Ale nie wiedziałem o tym wcześniej i jednak miałem takie pragnienie. Co więcej, miłosierny Jezus odpowiedział na moje pragnienie i przyszedł do mnie. Kto jest winien zlamania tego zakazu ? Ja chyba nie, ponieważ nie byłem świadomy tego prawa. Czyżby Jezus ? To nie jest zmyślona historia, to zdarzyło się naprawdę i trwa nadal. Teraz już wiem, ale wolę dołożyć jeszcze jeden grzech za nieposłuszeństwo niż powiedzieć: już nie przychodź do mnie Panie.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11