40 dni, 40 kościołów stacyjnych otwartych od 6.00 do 21.00. A w każdym sakrament pokuty i pojednania, adoracja Najświętszego Sakramentu, Anioł Pański i Różaniec, 15 Koronka do Miłosierdzia bądź Droga Krzyżowa, o 19. Gorzkie Żale. Centralnym wydarzeniem każdego dnia modlitwy stacyjnej będzie Msza święta sprawowana o godz. 20.
Warszawskie diecezje wspólnie zapraszają do podjęcia 40-dniowej praktyki nawiedzania poszczególnych, wyznaczonych do tego celu kościołów, w których trwa całodzienna modlitwa.
Po raz pierwszy nabożeństwa stacyjne rozpoczną się od Świątyni Opatrzności Bożej. Zainteresowanie warszawiaków tą wielkopostną praktyką z roku na rok jest coraz większe. Powstało nawet środowisko pielgrzymów, którzy codziennie odwiedzają wyznaczony kościół. Początek w Środę Popielcową.
- Wskazujemy 40 kościołów na mapie Warszawy, które w Wielkim Poście mogą być miejscem pielgrzymek indywidualnych lub małych grup, bo taka jest istota tego wielkopostnego pielgrzymowania. W kościele stacyjnym można uczestniczyć w Eucharystii, wyspowiadać się, znaleźć czas na adorację i przygotowanie do obchodów tej największej tajemnicy chrześcijaństwa, jaką jest misterium męki śmierci i zmartwychwstania Pańskiego – podkreśla kard. Nycz, który zachęca wiernych do podjęcia wielkopostnej praktyki odwiedzania kościołów stacyjnych.
Program ramowy w niedziele obejmuje otwarcie kościoła w godz. 6 – 21, Msze Święte wg porządku w parafii, wystawienie Najświętszego Sakramentu i adorację, stałą całodzienną spowiedź, o 12.00 – Anioł Pański i Różaniec (tajemnice bolesne), o 15.00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego lub Droga Krzyżowa, godz. 17– Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym (w bazylice Świętego Krzyża – godz. 18), 20.00 – Msza Święta, 21.00 – Apel Jasnogórski.
W dni powszednie: otwarcie kościoła 6.00 – 21.00, wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja (do godz. 15.00), stała całodzienna spowiedź, godz. 12.00 – Anioł Pański i Różaniec (tajemnice bolesne), godz. 15.00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego (lub Droga Krzyżowa), godz. 19.00 – Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym, godz. 20.00 – Msza Święta, godz. 21.00 – Apel Jasnogórski.
Kościoły stacyjne nawiązują do tradycji rzymskiej, która zrodziła się na przełomie IV i V wieku i trwała do okresu tzw. niewoli awiniońskiej, a została wznowiona w wieku XX.
Kościoły stacyjne w diecezjach warszawskich:
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
„Jesteśmy z was dumni, ponieważ pozostaliście tymi, kim jesteście: chrześcijanami z Jezusem” .
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).